YETKİLİ SENDİKA BELİRLEME ÇALIŞMALARI

YETKİLİ SENDİKA BELİRLEME ÇALIŞMALARI

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü “Yetkili Sendika Belirleme Çalışmaları” konulu resmi yazıyı tüm eğitim kurumlarına gönderdi. MEB resmi yazıda 4688 sayılı Kamu Görevlilerin Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamında açıklamalarda bulundu.


2018 yılında en çok üyeye sahip olarak yetkili sendikayı belirleme çalışmaları ile ilgili MEB resmi yazı yayınladı. Okullarda ve eğitim kurumlarında görevli sendikalı MEB personel sayıları 15 Mayıs 2018 tarihinde maaş kesintileri ile belli olacak. Bu sene yine yetkili sendika Eğitim Bir-Sen olacak. Ancak sendikaların kesin üye sayıları Mayıs 15’te netlik kazanacak.


Milli Eğitim Bakanlığı yetkili sendika belirleme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı. Sendikaya üye olmada adaylık veya deneme sürelerine bakılmaması gerektiğini vurgulayan MEB sendikalı personel tespitinde MEBBİS verilerine değil doğrudan Tevkifat Listelerinin dikkate alınacağının altını çizdi. Yani MEBBİS’te öğretmenin, idarecinin sendika kaydının olup olmaması değil, maaş kesintisinde sendika üyeliği var mı yok  mu ona bakılacak.Aynı anda birden fazla sendikaya üye olunamayacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü aynı anda birden fazla üyelik durumunun olması durumunda ise sonradan olan üyeliklerin geçersiz sayılacağını hatırlattı. İl Milli Eğitim Müdür yardımcılarının sendikalara üye olabilecekleri açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 03.04.2018 tarihli 6776594 sayılı “Yetkili Sendika Belirleme Çalışmaları” konulu resmi yazı;

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 21:33YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet02
mehmet02 - 8 ay Önce

yetkili ama etkisiz sendika sağlık sen
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması