YÖNETİCİ MÜLAKATLARINDA ÇEKİRDEK ÇİTLER GİBİ KUL HAKKI YENİLDİ

Geçtiğimiz yıl mülakatlarda çok nahoş olaylar yaşandı. KPSS puanı 85 olan adaya mülakatta 60 verildi. Hatta KPSS’den 100 tam puan alıp, atanamayanlar oldu.

YÖNETİCİ MÜLAKATLARINDA ÇEKİRDEK ÇİTLER GİBİ KUL HAKKI YENİLDİ

GENEL BAŞKAN: “YÖNETİCİ MÜLAKATLARINDA ÇEKİRDEK ÇİTLER GİBİ KUL HAKKI YENİLDİ. BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ.”  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Kon Tv’de yayınlanan Ankara Konuşuyor programında gündeme ve eğitimin sorunlarına dair çok önemli açıklamalar yaptı. 

14 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında öğretmenlere yapılacak mülakatların KPSS puanına mütenasip şekilde değerlendirilmesini talep ediyoruz. Öğretmen atamalarında mülakatların 14 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında yapılacağına dikkat çeken Geylan, “Türk Eğitim-Sen olarak mülakata karşıyız. Bu hususta yargı sürecimiz devam ediyor. Ancak 14 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında yapılacak mülakatların KPSS puanına mütenasip şekilde değerlendirilmesini talep ediyoruz. Güvenlik soruşturması elbette yapılmalıdır. Nitekim, devletimizin birtakım zararlı cemiyetlerle ilgisi olanları ayıklayacak mekanizması vardır. Ancak geçtiğimiz yıl mülakatlarda çok nahoş olaylar yaşandı. KPSS puanı 85 olan adaya mülakatta 60 verildi. Hatta KPSS’den 100 tam puan alıp, atanamayanlar oldu. Bu MEB’e yakışmıyor. Öğretmenlerin mesleklerinin başında devlete güvenlerini sarsmamak gerekir” diye konuştu.

Sözlü sınav komisyonlarında çekirdek çitler gibi kul hakkı yenildi. Yönetici görevlendirmeleri ile ilgili açıklama da yapan Geylan, “5 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında mülakat süreci başlayacak. Geçtiğimiz yıllarda yapılan yönetici mülakatlarında İstanbul’da 100 tam puan alan 86 kişinin 81’i bir sendikanın üyesidir. 90 ve üzeri puan alan 214 kişinin de 199’u bir sendikanın üyesidir. Bunun iki anlamı vardır. Ya İstanbul’daki en yetenekli, en donanımlı yönetici adaylarının tamamı bir sendikada toplanmış ya da İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü’nün oluşturduğu bu komisyonlarda çekirdek çitler gibi kul hakkı yenilmiş. Yorum kamuoyunundur. Dolayısıyla yakın dönemde başlayacak süreci takip ediyoruz. Bütün teşkilatlarımız teyakkuz halindedir. Mülakat komisyonlarında geçtiğimiz yıllardaki rezilliklerin yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu konuda MEB’e bir başvuru yaptık. Sözlü sınav komisyonlarına üye sayısı açısından en yüksek üyeye sahip iki sendika gözlemci olarak katılsın diye talepte bulunduk. Yaptığımız işe güveniyorsak bu talepten rahatsız olmamamız lazım. Komisyonların oluşturulmasında sendikal ya da politik ayrımcılığa neden olacak zeminlerin yaratılmaması için ise il valiliklerinin de uyarılmasını istedik. Şöyle bir örnek daha vereyim: İstanbul Silivri’de mülakat öncesinde bir yönetici, bir komisyon üyesine mülakata girecek adaylara verilecek puanları yazmış; ancak bu mesajı yanlışlıkla başka bir whatsapp grubuna göndermiş. Teşkilatımız bu puanları sınavdan önce noterden tasdik ettirdi. Mülakat sonuçları açıklandığında noterden tasdik ettirdiğimiz puanlarla, mülakat sonuçlarının birbiriyle örtüştüğünü gördük. Böyle bir rezalet olabilir mi? Bu tür yandaş tavırlardan MEB’in ve iktidarın da rahatsız olduğundan eminim. Bu tür rezilliklerin tekrar yaşanmaması için tedbir alınmalıdır. Liyakat mutlaka sağlanmalıdır.” dedi. Niyetlerinin öğretmenlerin eksiklerini tespit etmek olduğunu söyleseler de –ki böyle olmadığını düşünüyorum- performans neticesinde ortaya çıkacak puanları kariyer basamaklarından, ücretlere, görevde yükselmeden yönetici atamasına kadar birtakım süreçlerle ilişkilendirmişler. Demek ki amaç farklı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması