ZORUNLU HİZMETE ARTIRIMLI HİZMET PUANI!

Bölgeler itibariyle, zor koşullarda, zorunlu hizmetini yerine getirmeye çalışan öğretmenlerimize yönetmelik gereği verilmesi gereken “artırımlı hizmet puanı” konusunda adaletin sağlanması için bakanlığa başvurduk. Özellikle, zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamladığı halde halen zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan öğretmenlerimizin mağdur olduğu puan/tayin uygulaması adaletten yoksundur.

ZORUNLU HİZMETE ARTIRIMLI HİZMET PUANI!
03 Mayıs 2016 Salı 20:17

 ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI

Anadolu Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Sendikası

Sayı: 355-16/392

Konu: Zorunlu Hizmet Bölgesinde Çalışmaya Verilecek Ek Hizmet Puanı

Tarih: 03/05/2016

 

T.C.

Milli Eğitim Bakanlığı

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne

İlgi : a) 17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

        b) 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu

 

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet Puanlan” başlıklı 40. Maddesinin 6. bendinde "Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir.” Hükmü yer almaktadır.

 

Aynı yönetmeliğin 42. Maddesinin “Zorunlu çalışına yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri” başlıklı maddesinde zorunlu çalışılması gereken süreler belirtilmiş olup, zorunlu hizmet süresi fazla olan bir bölgeden, hizmet süresi daha az olan bir bölgeye yapılan bir atamadan sonra öğretmenlerin 40. maddeye göre artırımlı olarak alması gereken puan konusu açıkça belirtilmemiştir. Örneğin; zorunlu hizmet süresi I. Hizmet bölgesi 6. Hizmet alanında 5 yıl çalışması gereken bir öğretmenin, 3 yılı dolduktan sonra zorunlu hizmet süresi 3 yıl olan 3. Hizmet bölgesi 6. Hizmet alanına atama istemesi durumunda, aynı Yönetmeliğin 43. Maddesinde geçen “Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler” başlığının5. Bendinde geçen “Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden görevli oldukları eğitim kuruntunun kapanması, norm kadro uygulaması, mazeret veya diğer nedenlerle görev yerleri zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kuramlarına değiştirilen öğretmenlerin bulundukları hizmet alanında çalışmaları gereken sürenin hesabında, daha önce görev yaptıkları eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.” Hükmü gereğince Yönetmeliğin 40. Maddesinde belirtilen, artırılarak verilecek hizmet puanlarından faydalanması gerekmektedir.

 

Öğretmenlerin hak kaybına uğratılmaması ve yeni uyuşmazlıklara yol açılmaması bakımından az yukarıda belirtilen hükümler birlikte değerlendirilmek suretiyle konu ile ilgili gerekli açıklamanın, önümüzdeki atama dönemine ilişkin duyuruya eklenmesi ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ve talep ederiz.

 Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.