2016 Ağustos Öğretmen Ataması Yapılacak Mı? 2016 Ağustos Ataması Kesin Yapılacak Mı?

Kamuajans.com - Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda gerçekleşen törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek dönem

2016 Ağustos Öğretmen Ataması Yapılacak Mı? 2016 Ağustos Ataması Kesin Yapılacak Mı?
25 Nisan 2016 Pazartesi 21:44

Şubat atamalarında 30 bin öğretmen mesleğine kavuştu ama bunun yanında başvuru yapan bir çok öğretmende atanamayarak hayal kırıklığı yaşadı. Atanan 30 bin öğretmen yeterli oldu mu? Ağustos'da atama olacak mı olacaksa ne kadar kontenjan ayrılacak haberimizde. Ağustos Öğretmen Ataması ile ilgili hükümet kanadından çelişkili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ağustos ayında öğretmen atamaları yapıp yapmayacağı, ve atama yapılacaksa öğretmen atamaları kadrolarının ne kadar olacağı MEB bütçesi görüşmelerinde ele alındı. Atama bekleyen öğretmen adayları 2016 Ağustos ayı öğretmen atamalarında atama yapılıp yapılmayacağını yapılacaksa da ne kadar atama yapılacağını büyük bir merakla takip ediyorlar.

 

Öğretmen açığını kapatmak Bakanlığımızın en öncelikli hedeflerindendir. İnşallah bu dönemde bu sorun tamamen bitirilmeye çalışılacaktır. Ücretli öğretmenlik Sayın Bakanımız döneminde veya son yıllarda başlayan bir uygulama değil, uzun yıllardan beri yapıla gelen bir uygulamadır. Öğretmen açığı olduğu sürece de devam edecektir. Ağustos ayında 50.000 öğretmen ataması yapılması yönündeki talebiniz makama ve ilgili birime iletilmek üzere not alınmıştır. İyi günler dileriz.

 

Milli Eğitim Bakanlığı

 

Öğretmen atamaları ile ilgili sorular gündemdeki sıcaklığını korurken atama bekleyen öğretmenler Şubat ataması ile atanamayınca Ağustos 2016 atamaları için ümitlenmeye başladı. Peki 2016 Ağustos öğretmen ataması yapılacak mı? Atama yapılacaksa kaç öğretmen atanacak? Öğretmen atama kadroları ne zaman belli olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Şubat ayında 30 bin öğretmen atamaları yapınca, Ağustos ayı öğretmen atamaları için şu an kalan kadro 20 bin olarak gözüküyor. MEB'in yıllık ortalama 50 bin öğretmen atamaları yaptığı varsayılırsa 30 bin Şubat atamasında yapıldığı için ek bir atama izni verilmezse Ağustos ayı öğretmen atamalarının 20 bin olacağını söylemek mümkündür. Yani bu durumda Ağustos ayında sınava girecek her 20 öğretmen adayının 1 i Ağustos ayın öğretmen atamalarında atanmış olacak.

 

Ağustos ayı öğretmen atamaları konusunda MEB-İKGM Sn Hamza Aydoğdu 2015 Ekim ayında basın toplantısında şunları kaydetmişti.:

 

"2016 yılında Meclis’ten toplam kaç öğretmen talebi olacağının sorulması üzerine Aydoğdu, “İhtiyacımızın hepsi kadar talep ediyoruz. Kural şu, her yıl bütçeden bütün bakanlıklara verilen bir kadro var. Bu verilen kadronun yüzde 50’si MEB’e veriliyor. Yetmediği için de biz sürekli ek kadro istiyoruz. Ortalama şu, bizim hem Şubat’ta hem Ağustos’ta yaptığımız öğretmen ataması sayısı ortalaması 50 bin ile 52 bin arasında. Cumhuriyet tarihi boyunca görev yaptığı süre itibariyle en çok atama yapan bakan da Sayın Bakanımız Nabi Avcı. Son üç yılın ortalamasına baktığımız zaman 50 bin olduğu zaman yıllık atama sayısının 30 bin atanırsa geri kalan ortalama rakamı da Ağustos’ta atanır diye düşünüyorum. Bu artadabilir, azaladabilir. Ama ilkesel olarak şu, biz hem Ağustos’ta atama yapıyoruz hem de Şubat’ta atama yapıyoruz. Bu artık gelenek haline geldi” açıklamasında bulundu."

 

Nabi Avcı'dan 2016 Ağustos Öğretmen Ataması İle İlgili Önemli Açıklamalar.

 

Nabi Avcı Ağustos 2016 Öğretmen ataması iptal edildiğini ve artık atamaların sadece Şubat aylarında olacağını açıkladı. Şubat 2017 haricinde atama olmadığı dile getirdi.  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğretmen atamalarını Şubat ayına endekslemeyi düşündüklerini söyleyen Avcı, Ağustos ayında öğretmen ataması olmayabileceğini açıkladı.

İşte 2016 yılı Ağustos-Eylül dönemi öğretmen atamaları ile ilgili açıklamalar

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu: ''2016 yılına ayrılan öğretmen atama kadrolarının yarısı Şubat'ta yarısı yazın atanacak'' (2016 yılının Ağustos ayında başbakan Davutoğlu'na göre 20 bin atama yapılacak)

 

Maliye Bakanı Naci AĞBAL; “Sayın Çam öğretmenlerimizle ilgili bir soru sordu. Biliyorsunuz şubat ayında 30 bin öğretmen atadık, 2002-2016 döneminde de bugüne kadar 542 bin öğretmen atadık, öğretmenlerimizin özlük haklarını da bu anlamda iyileştirdik. Bütçe imkânlarımız çerçevesinde tabii ki biz de isteriz daha fazla öğretmen atayalım.”

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: ''Ağustos ayında öğretmen ataması olmayabilir''

 

Öğretmen adayları "2016 Ağustos Ataması Mücadele Platformu'' olarak kurdukları gruplarında Ağustos ayında öğretmen atamaları yapılmasını ve bunun en az 50 bin olmasının mücadelesini veriyorlar.

 

"2016 Ağustos Ataması Mücadele Platformu''  grubuna katılmak için görsele tıklayınız

2016 yılında en az 50 Bin öğretmen ataması yapılmasını isteyen öğretmen adayları yetkililerin dikkatini çekmek için büyük kapsamlı bir imza kampanyası açtılar.

 

İşte o İmza kampanyası ve imza kampanyası talep metni

 

 

 

2016 Ağustos’ta En Az 50 Bin Atama

 

"Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım, Sayın Bakanım;

 

2016 Ağustos atamasının 10 bin olacağı haberleri TRT ve diğer ulusal kanallarımızda yapılıyor. Bu durum zorlu bir süreç olan KPSS'ye hazırlananların motivasyonunu düşürüp umutlarını köreltiyor.

 

Bizler çeşitli zorluklar yaşayarak okullarımızı bitirdik. En güzel en verimli yaşlarımızı masa başında sınavlara çalışarak geçiriyoruz. Maddi ve manevi emekler veriyoruz. Ailelerimizin ve yakınlarımızın beklentilerini karşılayıp yüzlerini güldürmek istiyoruz. Mesleğimize kavuşup vatanımız için çalışmak istiyoruz.

 

2016 Ağustos atamasında en az 50 bin atamanın olmasını talep ediyoruz. Gereğinin yapılmasını arz ediyoruz. Saygılarımızla..."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.