676 sayılı KHK'da personelle ilgili getirilen değişiklikler

676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile personele yönelik önemli değişiklikler getirilmiştir. Bu yazımızda bu konuyu maddeler halinde açıklamaya çalışacağız.

676 sayılı KHK'da personelle ilgili getirilen değişiklikler
31 Ekim 2016 Pazartesi 08:49

1- Memuriyete girişte yeni dönem başladı

Kamu kurumlarının KPSS (B) grubu veya KPSS (A) grubu kadrolarına atama yapılmadan önce atamaya esas belgeler arasında adli sicil kaydına ilişkin yazılı beyanı alınmaktaydı. 676 sayılı KHK ile getirilen düzenleme ile 657 sayılı Kanun'un genel ve özel şartları düzenleyen 48'inci maddesinde "Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak" şartına yer verilmiştir.

Bu düzenleme ile güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmadan sınavı kazanan adaylar veya kamu kurumlarına yerleştirilenler hakkında güvenlik soruşturması neticesi alınmadan atama yapılması mümkün değildir. Adayları uzun ve sabırlı bir bekleme sürecinin beklediğini söyleyebiliriz.

2- Teröristleri memuriyetten çıkarmak daha kolay hale geldi

657 sayılı Kanun'un disiplin cezalarını düzenleyen 125'inci maddesinin devlet memurluğundan çıkarma cezasını düzenleyen (E) fıkrasına; "l) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak" ifadesi eklenmiştir.

Bu düzenleme ile terör eylemlerine doğrudan veya dolaylı olarak bulaşanlar yüksek disiplin kurulunca memuriyetten kolayca çıkarılabilecektir. Ancak, Disiplin Kurulları Ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik değişmediği sürecebüyükşehir belediyelerinde bu iş çok zordur.

3- Sağlık Bakanlığı'nda istihdam edilecek sözleşmeli personele sözlü sınav getirildi

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılan düzenlemeye benzer düzenlemeler aynen Sağlık Bakanlığı'nda da sağlık personeli için uygulanacaktır. Bu düzenleme ile sözleşmeli öğretmenlik için getirilen mantığın yaygınlaşacağını iddia edebiliriz. Buna göre, Sağlık Bakanlığı'nda Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında yer alan unvanlarla vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel istihdam edebilecektir. Bu kapsamdaki sözleşmeli sağlık personeli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılacak yerleştirme ile atanabileceği gibi pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre KPSS puanı esas alınarak Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavla da atama yapılabilecektir.

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli sağlık personeli dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi bu personele tabidir. Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde bir yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda; eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilecektir.

4- Maarif Vakfı'na kamu personeli görevlendirilebilecek

Kamu kurumlarında istihdam edilen devlet memurları ile öğretim elemanlarından gerekli nitelikleri taşıyanlar, Türkiye Maarif Vakfı'nın talebi ve kendilerinin isteği üzerine kurumlarınca belirli sürelerle görevlendirilebilecektir. Bu personel hem aylıklı izinli olarak hem de aylıksız izinli olarak görevlendirilebilmektedir.

Ahmet Ünlü..

 

 


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.