ALES 2017 ne zaman? Sınava geç kalırsanız ne olur?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, 7 Mayıs 2017 Pazar günü yapılacak. Eğer bir aksilik yaşar da sınava geç kalırsanız ne olur? İşte bu sorunun cevabı...

ALES 2017 ne zaman? Sınava geç kalırsanız ne olur?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-2017) ilkbahar dönemi giriş belgelerine ÖSYM'nin internet sitesinden erişebilirsiniz.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 7 Mayıs Pazar günü yapılacak ALES'e başvuran adayların, sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

Adaylar, sınava alınacakları yer bilgisini gösteren giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinebilecek.SINAVA GEÇ KALIRSANIZ…

Sınav, saat 10.00'da başlayacak. Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların binalara alınma işlemleri tamamlanacak. Saat 09.45'ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacak.

KDK, "KURALI GÖZDEN GEÇİRİN" DEDİ AMA SİZ YİNE DE GEÇ KALMAYIN

Kamu Denetçiliği Kurumunca, ÖSYM'ye, geç kaldığı gerekçesiyle YGS'ye giremeyen öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve "Sınav saatinden 15 dakika önce sınav binası önünde hazır bulunma" kuralının gözden geçirilmesi tavsiye edildi. Tavsiye kararında, "Sınav binası önünde, sınav başlama saatinden 15 dakika öncesinde hazır bulunulması kuralının, idarenin amaçlarını karşılama bakımından elverişli olduğu, ancak 09.45 ile 10.00 saatleri arasında sınav binası önünde hazır bulunan adayların sınav binasına giriş yapamayacağı yaptırımının gereklilik ve orantılılık unsurlarını sağlamadığı değerlendirilmiştir. Böylece, idarece getirilen yaptırım suretiyle eğitim hakkına yapılan müdahalenin ölçülü olmadığı, dolayısıyla bu yaptırımın hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu değerlendirilmiştir. Ölçüsüz bir şekilde eğitim hakkına yapılan müdahale sonucunda oluşan hak ihlalinin giderilmesi gerekmektedir. Bu hak ihlalinin giderilebilmesi için idareden beklenen, başvuran 117 kişiyle birlikte sınav günü 09.45 ile 10.00 saatleri arasında sınav binası önünde hazır bulunduğu idarece tespit edilen tüm adayların, mağduriyetini giderici tedbirler almasıdır" denildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması