Baş ve Uzman Öğretmenlik Geliyor

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin Öğretmen Strateji Belgesi´nde de yer alan ve Bakan Yılmaz´ın

Baş ve Uzman Öğretmenlik Geliyor

Performans değerlendirmesinin amacının öğretmene puan vermek değil, gelişimini sağlamak olduğunun altını çizen Aktekin, "Performans değerlendirme süreci bir cezalandırma aracı olarak değil, ödüllendirme ve teşvik mekanizması olarak işleyecek." dedi.

Performans değerlendirmesi sonucunda elde edilen puanların, öğretmenlerin ilgili terfi, kariyer gelişimi ve kariyer planlaması ile hizmet puanı hesaplanmasında da kullanılacağının altını çizen Aktekin, bu sayede ödüllendirme konularına ilişkin karar süreçlerine de nesnel bir boyut kazandırılacağını söyledi. Aktekin, "Performans değerlendirme sonuçları, öğretmenlere baş öğretmenlik ve uzman öğretmenlik gibi unvanların verilmesinde de bir kriter olarak değerlendirilebilecek. Bir öğretmenimiz başöğretmen veya uzman öğretmen unvanı alsa bile süreç içerisinde her yıl bu performans puanları yenilenecek. Gelişim çizgisi doğrultusunda bu unvanlar belirli bir süreliğine verilecek." diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığınca, bütün öğretmenler için evrensel ölçütlere göre yeni bir performans değerlendirme sistemi geliştiriliyor. Öğretmenlere, 8 kaynak tarafından yapılacak değerlendirmelerin sonucunda “performans karnesi“ verilecek. 

İşte o 8 kaynak: 

1) Okul müdürü2) Müdür yardımcısı

3) Müfettiş

4) Okuldaki diğer çalışanlar

5) Zümre öğretmenleri

6) Öz değerlendirme

7) Öğrenci

8) Veli

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 10:57YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması