Berat Kandili Zikirleri ve Salavat-ı Şerifler

Berat Kandili (Berâet Kandili) (Arapça: ليلة منتصف شعبان Şaban'ın yarısı) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden

Berat Kandili Zikirleri ve Salavat-ı Şerifler
21 Mayıs 2016 Cumartesi 09:26

Berat (Berâet), Arapça'da temize çıkma anlamına gelir. Huzurun, maneviyatın, küslerin barıştığı, kalplerin mutluluk dolduğu bu mübarek gecede eller semaya açılıp dualar edilecek, namazlar kılınacak, oruçlar tutulacak. Peki Berat Kandilinde hangi salavatlar okunmalı? 

BERAAT KANDİLİNDE YAPILACAK İBADETLER

Berat Kandilinde üç defa Yasin-i Şerife okunması ve her okuyuştan sonra aşağıdaki Beraat beraber duasıyla duanın yapılmasının çok faziletli olduğu bildirilmiştir.

Birinci okuyuşta; hayırlı ve uzun ömür talep kaza ve beladan emin olmak için,

İkinci okunuşta bol ve helal rızık,

Üçüncü okunuşta hüsn-ü hateme ile göçmek için dua edilir.  

Ey, kullarına sayısız lütuf ve ihsanlarda bulunan, onların karşılığına ihtiyacı olmayan Allah’ım! Celal ve Kerem sahibi Rabbim! Biz aciz kullarına sonsuz nimet ve imkanlar bahşeden Sensin! Senden başka ilah yok! Sana sığınıp yalvaranlara yardım edersin! Korkanların güvenip sığınacağı yegane mercii yine Sensin!

Ya Rabbi! Senin nezdindeki kitabında, Levh-i Mahfuz’da şayet beni kötü, mahrum, ilahi rahmetten kovulmuş, fakir bir insan olarak yazmış isen fazlınla bu kötü kaderimi; asi, mahrum, ilahi huzurdan kovulmuş, darlık içinde hayat geçirmeye mahkum bir fakir insan oluşuma ait yazgımı siliver Allahım! Beni, nezdindeki ana kitapta iyilerden, salih kullarından, rızkı bol, zengin ve hayırlı işlerde yarışan ve muvaffak olan kullarından olarak yazıver.

Allah’ım! Senin sözün haktır. Nebiyy-i Zişan’ın lisanı üzere gönderdiğin mukaddes Kitabında şöyle buyurdun:

“Allah dilediğini siler. (Dilediğini de) sabit bırakır. Bütün kitapların aslı O’nun yanındadır.” İlahi! “Her hikmetli iş nezdimizde bir emir ile o zaman ayrılır”  buyurduğun mükerrem Şaban ayının 14. gecesi en büyük tecellin ile; bildiğimiz bilmediğimiz, Senin bildiğin bela ve musibetleri bizlerin üzerinden kaldırmanı diliyoruz. Şüphesiz Sen, sonsuz güç ve kuvvet sahibisin! Lütuf ve ihsanı bol olan Rabbimizsin!

Allahım! Seyyidimiz, Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v)’e, ehl-i beyt’ine, ashabına, evladına, ezvac-ı tahiratına salat ü selâm eyle! Dualarımızı Habibin hürmetine kabul eyle!

Bu gece 100 rek’at namaz kılınır. Her rek’atında Fatiha-i Şerifeden sonra 10 ihlas-ı şerife okunur.

Yüz rekattan sonra okunacak dualar

14 defa Estagfirullah

14 defa Besmele

14 defa Fatiha-i Şerife

14 defa Ayetü’l-Kürsi

14 defa Tevbe diye meşhur surenim son ayeti

14 defa Yasin dedikten sonra 1 defa Yasin-I Serife okunur.

14 defa İhlas suresi

14 defa Felak Suresi

14 defa Nas Suresi

14 defa (Subhanallahü velhamdulillahi vela ilahe illalahü vellahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyilazim.)

 

Berat Kandili için Tesbihler

1000 Estağfirullah El Azim

1001 İhlas Suresi

1000 La ilahe illallah

1000 Salavat

100 Hasbinallahü Veniğmel Vekil

100 La havle vela kuvvete ila billahil aliyyül azim

101 Besmele

129 Ya Latif

489 Ya Fettah

100 Subhanallahi vebihamdihi subhanallahil aliyyül azim

1 Hatim paylaşımı

1 Küçük Cevşen Hatmi

3 günlük kaza namazı

Beraat gecesinde önemli işlerin seçimi ve ayırımı yapılır. Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir. Bu gece bağışlanma ve af gecesidir. Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür. Bu gecede Peygamberimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban'ın onüçüncü günü, üçte biri Şaban'ın ondördüncü günü, geri kalan üçte biri de Şaban'ın onbeşinci günü verilmiştir.

Salavat-ı Şerif Çeşitleri

*Allahümme Salli Alâ Seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin vesellim.

*Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed.

*Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed.

*Salâten tüncînâ bihâ min cemîil ehvâli vel âfât ve takdîlenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min cemîi zünûbisseyyiât ve terfeunâ bihâ (ındeke) e’alet derecât ve tübelliğunâ bihâ aksal ğayât, min cemîil hayrâti fil hayâti ve be’adel memât.

*Allâhümme salli alâ Muhammedin abdike ve resûlike ve alel mü’minîne vel mü’minât vel müslimîne vel müslimât.

*Bismillâhirrahmânirrahîm, “İnnallâhe ve melâiketehû yüsallûne alennebiyyi; Yâ eyyühellezîne âmenû, sallû aleyhi ve sellimû teslîme.”

*Sallallâhü alâ seyyidinâ Muhammedin ve cezâhü annâ mâ hüve ehlühû.

*Allâhümmec’al salavâtike ve berekâtike ve rahmetike ve re’fetike ve mehabbetike alâ seyyidil mürselîne ve imâmil müttekîn ve kâidil ğurril muhaccelîn ve hâteminnebiyyin seyyidinâ Muhammedin abdike ve resûlike ve nebiyyike imâmilhayri ve kâidilhayri ve resûlirrahmeti.

Allâhümmebashü makâmen Mahmûdan yağbituhû bihil evvelûne vel âhirûne.

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin kemâ salleyte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîme inneke hamîdün mecîd.

*Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve eshâbihî ve evlâdihî ve ezvâcihî ve zürriyyetihî ve ehli beytihî ve ashârihi ve eşyâihî ve muhibbîhi ve ümmetihî ve aleynâ meahüm ecmaîn.

Bu salavat 70 bin salavata denktir.

Allahümme salli ala seyyidina muhammedin nebiyyil ümmiyyil guraşiyyi bahri üvvarike ma’dini esrarike ve ayni inayetike ve lisani huccetike ve hayri halgıke ve ehabbil halgi ileyke abdike ve nebiyyikellezi hatemte bihil embiyae vel mürseline ve ala alihi ve sahbihi ve sellim subhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun veselamün alel mürselin. Velhamdülillahi rabbil alemin.

Berat gecesi 100 kere bu salavatı okuyan Hz Peygamberi (s.a.v) rüyasında görür ve ALLAH(CC) ın izniyle onun şefaatine nail olur.

Allahümme salli ala ruhi seyyidina muhammedin fil ervahi ve salli ala cesedi seyyidina muhammedin fil ecsadi ve salli ala gabri seyyidina muhammedin fil gubur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.