'Bu kadar MEB ordusunun işten atılması mantıklı değil'

CHP Antalya Milletvekili Akaydın: - 'FETÖ'ye destek verenler cezalandırılsın ama bunun bir mantığının olması lazım. Bu kadar önemli bir Milli

'Bu kadar MEB ordusunun işten atılması mantıklı değil'

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, "FETÖ'ye destek verenler cezalandırılsın ama bunun bir mantığının olması lazım. Bu kadar önemli bir Milli Eğitim ordusunun FETÖ ve bölücü terör örgütü kapsamında uzaklaştırılmasını, işten atılmasını çok mantıklı bulmuyorum." dedi.

Akaydın, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, eğitim alanındaki çalışmaları değerlendirdi. MEB'in gelecek yılki bütçesinin, yükseköğretim bütçesi ile 111 milyar lira, yatırıma ayrılan payın ise yüzde 8,5 olduğunu belirten Akaydın, bu miktarı "düşük" olarak değerlendirdi.

Proje okullarına değinen Akaydın, Türkiye'deki 170 proje okulundan 106'sının imam hatip lisesi ya da imam hatip ortaokulu boyutunda olduğunu bildirdi. Bu okullarda ciddi bir öğretmen erozyonu yaşandığını belirten Akaydın, "Bu okullardaki öğretmenlerin yaklaşık 24'ü başka okullara atanmış durumdalar. Bunun mantığını anlamak mümkün değil. Bu okulların içini, eğitim kalitesi bakımından boşalttığınız takdirde Türkiye'de çok büyük bir kaos olacaktır." diye konuştu.

Darbe teşebbüsünden sonra olağanüstü hal kapsamında çıkarılan KHK'larla 100 bin civarında devlet memurunun işinden uzaklaştırıldığını, bunun yarısının Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olduğuna değinen Akaydın, "FETÖ'ye destek verenler cezalandırılsın ama bunun bir mantığının olması lazım. Bu kadar önemli bir Milli Eğitim ordusunun FETÖ ve bölücü terör örgütü kapsamında uzaklaştırılmasını, işten atılmasını çok mantıklı bulmuyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'de 500 bin atama bekleyen öğretmen olduğuna işaret eden Akaydın, en kısa zamanda öğretmenlerin istihdam edilmesi gerektiğini belirtti.KHK'larla rektör atamalarının cumhurbaşkanına bağlanmasına ilişkin sorun yaşandığını savunan Akaydın, "Sokaktaki cahil vatandaş kendi milletvekilini, bakanını seçebilirken bir profesörün, bir doçentin kendi rektörü için oy kullanamaması acıklı bir durumdur." dedi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli'nin görüşmesi

Toplantıya katılan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer de bir gazetecinin başkanlık sistemine ilişkin sorusuna, "Parlamenter sistemin rafa kaldırıldığı, demokrasiden bahsedemeyeceğimiz bir ortamda başbakanın çıkıp, 'Başkanlık sistemi olmazsa ülke bölünür' korkutması bir demokrasinin müjdecisi olabilir mi?" şeklinde yanıt verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini hatılatan Usluer, "Hedef sadece ve sadece Sayın Cumhurbaşkanı'nın başkan olmasını sağlayacak düzeni sağlamaktır. Sayın cumhurbaşkanının hedeflediği güçler birliğini oluşturmaktır ve Sayın Bahçeli'nin de bu konudaki katkısının maksimum kaç milletvekili düzeyinde olacağının hesabını bugünkü toplantıda oluşturulacağını düşünüyorum. Acaba kaç vicdanı elveren MHP milletvekili bu konuda AKP'ye destek olacaktır. Bence konunun özü budur." diye konuştu.

Toplantıda İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ve Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu da yer aldı.

AA
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması