Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Musul operasyonu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başlatılan Musul operasyonuyla ilgili konuştu. Erdoğan,'Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda doğa bilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da, masada da olacağız. Orada kardeşlerimiz var, akrabalarımız var. Bizim burada kesinlikle duyarsız olmamız mümkün değil. Burada bizim için bir tarih yatıyor. Beyefendiler arzu ederlerse, Misakı Milli’yi okurlar, daha iyi anlarlar.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Musul operasyonu açıklaması
17 Ekim 2016 Pazartesi 12:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi'ne katılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

İlk defa düzenlenen kongrenin bir anlamda küresel bir alana dönüşerek, daha geniş bir şekilde gerçekleşmesini temenni ediyorum. Geniş katılımdan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek isterim.

EN GÜÇLÜ MESAJI VERDİNİZ

Sizler 15 Temmuz darbe girişiminin ardından davetimize icabet ederek, darbecilerin kural tanımaz zihniyetine ve arkasındaki güçlere katılımınızla en güçlü mesajı verdiniz. Siz demokrasimizde ciddi bir dayanışma sağladınız, ayrıca teşekkür ediyorum.

FETÖ SİLAHA SARILDI

Türkiye son yıllarda, darbe girişimlerine maruz kalmıştır. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığımız, ordu içindeki FETÖ'cülerin darbe girişimidir. Daha önce de yargı içindeki FETÖ'cülerin darbe girişimine tanık olmuştuk. Ülkenin seçilmiş başbakanını ailesi, çalışma arkadaşları, işadamları üzerinden kuşatmaya kalktılar. Adaleti tesis etmeleri için kendilerine verilen yetkileri, imkanları, desteği siyasi bir darbe girişimi için kullananlara bizler de eyvallah etmedik. Güçlü bir karşı duruş ortaya konuldu ve hızla gereken operasyonları gerçekleştirdik. FETÖ son çare olarak silaha sarıldı. Devletin, ülkeyi koruması için namuslarına emanet edilen silahları gasp edenler darbe yapmaya kalkıştılar.

TANKLAR KORKUTMAYA YETMEDİ

Darbeciler de milletin karşılarına dikilip, meydanı onlara bırakacaklarına ihtimal vermemişler. Silahlar, uçaklar, tanklar milletimizi korkutmaya yetmedi. Bu dünya için de önemli bir örnekti. O gece 241 şehit, 2 bin 194 gazi veren milletimiz istiklaline, istikbaline ve demokrasisine sahip çıkarak dünyaya örnek oldu. En büyük katkıyı, emniyet güçlerimizle yargı teşkilatımızda gördük.

HUKUK DEVLETİNDEN TAVİZ VERMEDİK

Darbecilerin başta şahsımı, başbakanımızı ve devlet kurumlarını yok etmek ve ele geçirmek için başlattığı saldırı dalgasının karşısında milletimizi gördük. Yargı bu defa darbe karşısında en hızlı ve en etkin tepki veren kurum olarak karşımıza çıktı. Yargı, FETÖ'nün güdümünden çıkıp milletin yargısı haline dönüşmüştür. Hukuk devletinden taviz vermeden, devletten uzaklaştırıyoruz.

ATTIĞIMIZ HER ADIM ANAYASAYA UYGUN

Attığımız her adım anayasamıza ve yasalarımıza uygundur. Batılılar 'Bunlar hukuka uygun mudur' diyor. Siz ne kadar hukuktan anlıyorsanız, biz de o kadar anlıyoruz. Bize hukuk dersi verenler önce Doğu Almanya ile Batı Almanya'nın birleştiği döneme baksınlar.

KÖKÜNÜ KURUTMAKTA KARARLIYIZ

OHAL ilanı, Fransa'ya baksınlar. Basit bir terör eylemi karşısında nasıl bir tavır aldı? 3+3+6 şeklinde nasıl OHAL ilan etti. Biz basit bir terör eylemi karşısında değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılması karşısında adım attık. Bu ülkemizin refahı, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin ta kendisidir.

OHAL dahil, hukuka aykırı davranışımız söz konusu değildir. Kanser hücresi gibi saran bu terör örgütünün kökünü kurutmakta kararlıyız.

TÜRKİYE ZORLU GÜNLER GEÇRİDİ

Emirleri hukuktan değil, örgütten alan, vicdanını bu örgütün elebaşının vicdanına göre şekillendiren kişilerin adaleti tesis etmesi mümkün değildir. Bunların yargı faciaları nedeniyle Türkiye zorlu günler geçirdi. Milletimizin gönlünde adeta felç meydana getiren bu adalet anlayışını değiştirebilmek için bunların cezalandırılmaları şarttır. Bir daha darbe teşebbüsüne cesaret edemeyecek şekilde düzenlememiz gerekir.

HAKİM VE SAVCILARIN DA CESUR OLAMASINI BEKLİYORUZ

Kara para aklamanın en geniş anlamdaki örneği bunlardır. Yurtdışına para kaçırma mı, burada görürsünüz. 170 ülkede eğitim faaliyeti yaptıklarını söyleyenlere baktığınızda orada başka faaliyetler de var. Bu para aklamanın oralara kadar dağıldığı bir örgüt. Teröristlerden, darbecilerden, işgalcilerden Türk milleti adına hesap sormakla mükellef hakim ve savcıların milletimiz kadar cesur olmasını bekliyoruz. Adalet teşkilatımız ve mensupları milletimize yeterli itimatı sağlayamazsa, geleceğimize güvenle bakamayız.

TERÖRİZME HASSASİYETİMİZ HERKESTEN FARKLI

Bizim terörizme karşı hassasiyetimiz herkesten farklıdır. Buradaki dostlarımız arasında devamlı terörle mücadele eden, iç içe olan kardeşlerimiz var.

OPERASYONDA DA MASADA DA OLACAĞIZ

Şimdi diyorlar ki 'Türkiye Musul'a girmesin'. Nasıl girmeyim. Hiç ilgi alakası olmayan girmiyor. Neymiş Bağdat 'Gel' demiş. 14-15 sene önce Saddam 'gel' mi dedi, orada kan gövdeyi nasıl götürdü? Kendilerine söyledik. Genelkurmay Başkanım ABD'de. Görüşmelerini yaptı. Ne gibi adımlar atıyoruz, görüştük. Kendilerine aynısını söyledik. Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda doğa bilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da, masada da olacağız. Orada kardeşlerimiz var, akrabalarımız var. Bizim burada kesinlikle duyarsız olmamız mümkün değil.

MİSAKI MİLLİ'Yİ OKURLARSA ANLARLAR

Çünkü burada bizim için bir tarih yatıyor. Beyefendiler arzu ederlerse, Misakı Milli'yi okurlar, daha iyi anlarlar. Şu anda bizim Musul'da kardeşlerimiz var. Araplar, Türkmenler, Kürtler.Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin. Biz oradayız ve DEAŞ'a karşı her türlü operasyonları yaptık.


Etiketler; #Erdoğan #musul

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.