Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Suriye'de durum çok ciddi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'deki durumun çok ciddi olduğunu belirterek, 'Gerçekleri görmemiz lazım, gözlerimizi kapatmamamız lazım. Sarf edeceğimiz çabalar anlamlı çabalar olmalı, kararlı çabalar olmalı. Oturuyoruz, kararı alıyoruz, hiç uygulanmıyor. Bir daha alıyoruz, bir daha uygulanmıyor. Olan insanlara oluyor, birçok sivil ölüyor. Bu sefer herkesi biraz daha ciddi gördüm. Bu bakımdan da biraz daha umutlandım.' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Suriye'de durum çok ciddi

Çavuşoğlu, Brüksel Afganistan Konferansı'ndan ayrılışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Türkiye'nin 2002 itibaren Afganistan'a doğrudan yaptığı yardım miktarının 1 milyar doları aştığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bunun dışında askeri yardımlarımız var. Kabil Havaalanı'nın yönetimi ve güvenliğini sağlıyoruz. Bunun dışında özellikle kadının toplum içinde statüsünü güçlendirmek için önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Kabil'de Kadın Üniversitesi'ni birlikte kuruyoruz." dedi.

Bir süre önce Antalya'da Afgan kadın askerlerin eğitiminin tamamlandığını ve ülkelerine döndüklerini kaydeden Çavuşoğlu, ayrıca Japonya'yla Sivas'ta Afgan kadın polislerin eğitimine devam ettiklerini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Afganistan'ın zor süreçten çıkabilmesi için her türlü verdiğini ve vermeye de devam edeceğini vurguladı.

"BAYRAMDA BİLE İNSANİ YARDIMLARIN ULAŞTIRILMASINI ENGELLEDİLER"

Konferans sırasında Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Sırbistan Kalkınma Bakanı Aleksandar Vulin ile görüştüğünü kaydeden Çavuşoğlu, görüşmelerde Suriye'yi ele aldıklarını dile getirdi.

Bugüne kadarki bütün anlaşmaların başarısızlıkla sonuçlandığına dikkati çeken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Çatışmaların durdurulması, ateşkes, bunların hepsi ihlal edildi. Rejim ve destekçileri tarafından ihlal edildi. Diğer taraftan insani yardımların ulaştırılmasında bile çok büyük zorluklar çektik. Bayramda bile insani yardımların ulaştırılmasını engellediler. Hatta 18 tane tırı vurdular, dört şoför öldü." dedi." ŞU ANDA DURUM ÇOK CİDDİ, GERÇEKLERİ GÖRMEMİZ LAZIM"

İkili düzeyde temaslarının devam ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, Rusya, İran ve ABD ile temas halinde olduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsani yardım ve siyasi çözüm konusunda çok ciddi adımlar atmamız lazım. Aldığımız kararları uygulamamız lazım. Ayaküstü görüşmelerde ne gibi adımlar atmamız gerektiğini ve ne zaman bir araya gelmemiz gerektiğini değerlendirdik. Şu anda durum çok ciddi, gerçekleri görmemiz lazım, gözlerimizi kapatmamamız lazım. Sarf edeceğimiz çabalar anlamlı çabalar olmalı, kararlı çabalar olmalı. Oturuyoruz, kararı alıyoruz, hiç uygulanmıyor. Bir daha alıyoruz, bir daha uygulanmıyor. Olan insanlara oluyor, birçok sivil ölüyor. Bu sefer herkesi biraz daha ciddi gördüm. Bu bakımdan da biraz daha umutlandım."

Türkiye'nin görüşlerinin net olduğunu, siyasi çözümün kesin çözüm olduğunu düşündüklerini belirten Çavuşoğlu, "Çatışmaların durdurulması, insani yardımlar konusunda bugüne kadar herkesten fazla üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz çünkü Suriye'nin güvenliği ve istikrarı bizim için önemli. Suriye'deki terör örgütleriyle mücadele hem Suriye için önemli hem de bizim için önemli." dedi.

ÇAVUŞOĞLU VE KERRY, SURİYE'Yİ GÖRÜŞMEK ÜZERE TEKRAR BİR ARAYA GELECEK

Çavuşoğlu, "Kerry sizi görünce salonun diğer tarafından yanınıza geldi. Ne konuştunuz?" şeklindeki soru üzerine ise ayaküstü görüşmede Suriye'yi ele aldıklarını ve bir araya gelme konusunda teyitleştiklerini söyledi.

Yaptığı görüşmeler konusunda Kerry'ye biraz bilgi verdiğini ve durumun ciddiyetini anlattığını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, aile fotoğrafının çekiminin ardından bir kez daha görüştüklerini ve Suriye konusunu ele almak üzere tekrar bir araya gelme konusunu teyit ettiklerini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması