Diyanet, bütün din görevlilerini umreye götürecekti ki!

Diyanet İşleri Başkanlığı ani bir karar alarak emekliliği gelmiş din görevlilerini umreye götürme kararı aldı. Aldı ama...

Diyanet, bütün din görevlilerini umreye götürecekti ki!
25 Aralık 2016 Pazar 18:43

Umre'ye Gitmeyi Iskalayan Din Görevlileri  Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Dairesi, Din görevlilerinin Hac ve Umre Programlarında daha fazla görev almalarını sağlayacak yeni çalışmalar başlattı. Hac ve Umre Genel Müdürlüğü Din Hizmetlerine bağlı personelin Umre'ye gitme şansını arttıracak yeni gelişmeyi dün duyurmuştuk.  Din görevlisi daha önce sadece o yılla mahsus bir kere görevlendiriliyordu. Yapılan yeni çalışmayla 30 kişilik grup oluşturan Din Hizmetleri personeli,  ayrı dönemlerde olmak kaydıyla bir kez daha Umre'de görevlendirilecektir.  Diyanet'ten yapılan bu açıklamanın ne hikmetse Din görevlilerini tatmin etmediği görüldü. Din görevlileri hem sınav istemiyor hem de sürekli gitmek istiyor. Bununla birlikte,  emeklisi yaklaşan Diyanet'e yıllardır emek veren Din görevlilerine ise öncelikli hak tanınması isteniyor.

Emeklisi yaklaşan Din görevlilerine acaba daha önce böyle bir hak tanınmış mıydı?   Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu çalışmasını arşiv bilgilerimizin de yardımı ile değerli okurlarımızın bilgisine sunuyoruz...  

Diyanet İşleri Başkanlığı bundan 2 yıl önce radikal bir karar aldı.  Alınan karara göre: Emekliliğine 3-5 yıl kalmış olan personeli Umre'ye gönderecekti. Karar alındı ve uygulamaya geçildi. Pilot bölge olarak Marmara ve Trakya bölgesi seçildi. Alınan bu karar bütün din görevlilerini bağlıyordu. Diyanet'in hesaplarına göre 5 bin din görevlisi Umre'ye gidecekti.  Çalışmalar ilk önce pilot bölgelerde başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yetkililerinden oluşan heyet, emekli din görevlileri ile bire bir görüşme yaptı.  Kısaca Diyanet, Umre'ye gönderecek din görevlilerinin, ne bildiği nelere vakıf olduğunu tespit etmeye başladı. Umre heyeti daha ilk günde büyük bir şok ile karşı karşıya kalmıştı.  Sorulan sorular arasında “Aşr-ı Şerif, Telbiye Duası ve Anlamı , tavaf nedir?..” gibi kısa kısa sorular yer alıyordu. 

Sonuç tam bir fiyasko idi. Bırakın Umre’ye gitmeyi mesleğinin parçası olan soruları bile emekliliği gelmiş birçok din görevlisi bilmiyordu.

 Cevaplar karşısında umduğunu bulamayan yetkililer diğer heyetten gelecek raporu gözlemlediler. Tüm raporların aynı çıkması istenilen sonucun da verimli olmaması nedeniyle Diyanet emekliliği gelmiş olan din görevlilerini Umre'ye götürmekten vazgeçti...  Yani Diyanet, emektar Din görevlilerinin Umre arzusunu 2 yıl önce düşünüp gündemine almıştı.   Fakat Umre'de görevlendireceği personeli sınava tabi tutan Diyanet, gördüğü manzara karşında bu uygulamayı hayata geçirmekten vazgeçerek geri çekmek zorunda kaldı.   Şu an ise, Diyanet tarafından Umre'de görevlendirilme şansının artırılması karşında Din görevlileri Diyanet'i topa tuttu. (Umreci sayısı 15'e düşsün 20'ye düşsün gibi)

Söz konusu turlarda görev almak isteyen bir Din görevlisinin, himayesindeki bir cemaatle gittiği Umre’de Fıkhi ya da ameli sorular karşısında verebilecek bir cevabının olmaması durumunun hem kendisini hem de kurumu düşürebileceği olumsuz resmin vebalini iyi düşünmek zorundadır. Din hizmetinde bulunan bir kimsenin arkasında kendisine bel bağlayan topluluğa önder olduğu düşünülürse,  toplumun yanıt almadığı soruların cevapları karşısında emekli ya da genç avuntularının, fayda sağlamayacağı muhakkaktır.  Din görevlilerinin yeni uygulamayı eleştirmek yerine yapılan yenilikleri sahiplenip, arzuladığı beklentiler konusunda usul dairesinde fikir sunması teşkilata yapacağı en büyük katkı olacaktır.

 

Kaynak: Dinihaberler.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.