Eğitim İş Sendikası Sözleşmeli Öğretmen Atamalarına Dava Açtı

MEB'in sözleşmeli öğretmen alınacağı duyurusu ve sözleşmeli öğretmen alım başvurularının başlaması ile birlikte Eğitim İş Sendikası sözleşmeli

Eğitim İş Sendikası Sözleşmeli Öğretmen Atamalarına Dava Açtı
16 Ağustos 2016 Salı 11:59

15 Temmuz darbe girişimleri sonrasında, birçok öğretmen FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle açığa alındı ya da görevlerine son verildi. Boş kalan öğretmen kadrolarının dolması için  Milli Eğitim Bakanlığı’da, sözleşmeli öğretmen alacağını duyurusunda bulundu.

Sözleşmeli öğretmen başvurularının başlaması ile birlikte, Milli Eğitim Bakanı, İsmet Yılmaz atama bekleyen öğretmenler için: “Bundan sonraki bütün öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmen kapsamında yapılacak” dedi.

Açıklamaya göre; atamalar hep sözleşmeli olarak yapılacak. Sözleşmeli olarak atanan öğretmenler, 4 yılın sonunda başarılı olursa kadroya geçebilecek.Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmen atamaları açıklamasından sonra, Eğitim İş Sendikası, sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliğine; sözlü sınav uygulamasının ve  sözleşmeli öğretmenliğin eşitlik ilkesine ayrı olduğu gerekçesiyle dava açtı.

Türk Eğitim Sendikası'nın dava açtığı maddeler:

 "Tanımlar" başlıklı 4. Maddesinin ( g ) ve ( ğ ) bendinin;

"Atama dönemleri" başlıklı 6. Maddesinin 1. Fıkrasının 2. Cümlesinde yer alan "Bakanlıkça gerekli görüldüğü hallerde pozisyon imkanları ve ihtiyaç çerçevesinde bu dönem dışında da atama yapılabilir."

"Sözlü sınav komisyonunun oluşumu" başlıklı 9. Maddesinin 1. Fıkrasında sınav koordinasyon komisyonunun oluşumunda sendika temsilcisine yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin ve 3. Fıkrasında yer alan "(3) Gerek görülmesi halinde aynı usulle birden fazla sözlü sınav komisyonu kurulabilir."

"Sözlü sınav ve konuları ve ağırlıkları" başlıklı 11. Maddesinin;

"Sözlü sınav" başlıklı 12. Maddesinin;

"Atama başvurusu ve tercihler" başlıklı 14. Maddesinin 2. Fıkrasında yer alan "en fazla 20 tercih hakkı" ibaresinin;

"Atama ve görev yerinin belirlenmesi" başlıklı 15. Maddesinin 1.Fıkrasında yer alan "Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlardan sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere başvuruda bulunanların atamaları, sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak ilan edilen kontenjanlar dahilinde elektronik ortamda gerçekleştirilir."

"İhtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 18. Maddenin 1. Fıkrası ile 2. Fıkrasında yer alan "Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri halinde sona erer."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.