''Eğitimciler Mutsuz''

Eğitimciler Mutsuz

''Eğitimciler Mutsuz''
20 Haziran 2016 Pazartesi 12:02

28 Eylül de başlayan 2015-2016 ders yılı 17 Haziran Cuma günü sona erdi. Yaklaşık 15 milyon öğrenci tatile girdi. Bir milyona yakın eğitimcinin bir temmuzda tatile girmesi bekleniyor. Yaklaşık 14 yıldır AKP hükümeti tarafından yönetilen ülkemizde eğtimcilerin yarısından fazlası bu hülkümet döneminde atanmıştır. Çalışan öğretmenlere baktığımızda ve sendikalarca yapılan araştırmalarda eğitimcilerin mutsuz olduğu gerçeği ile karşılaşıyoruz.Gerçektende eğitimciler mutsuz mu? Bunu anlamak için nelere bakmalıyız? İsterseniz size en yakın bir okula gidin ve araştırın.Sizde vaveylaları, şikayetleri, yakınmaları duyacaksınız.Baştan söyleyelim bu mutsuzlukta ilk sorun eğitimcilerin ekonomik sorunları gelmiyor.Eğitimciler tarafından kullanılan araçlar 20 bin ila 100 bin arasında değişirken, oturulan evler ise 150-200 binden başlıyor,500-600 binlere kadar gidiyor.

Öğretmenin en önemli sorunu itibar sorunudur.Son yıllarda neo liberal anlayışla toplumda her şeyin sorgulandığını görüyoruz.Bu sorguda öğretmende yaptıklarıyla ya da yapamadıklarıyla sorgulanmaya başlanmıştır.Başta yetkililerin, medyanın ve yasaların etkisiyle okulla bir şekilde bağı olan herkes öğrencisinin öğretmenlerini uygulamalarıyla takip etmekte en küçük kusurda hesap sorulmaktadır.Okula kadar gelen veli öğrencisinin anlattıklarıyla saldırıya geçmekte öğretmenin sınıfta veya okulda itibarını sarsacak olumsuzluklara imza atmaktadır.Her türlü sözlü ve fiiili saldırı sonunda yaptığı yanına kar kalmaktadır.Veli olduğu için idari işlem yapılamamakta, adli işlem ise çok uzun bir sürece yayılmaktadır.Geç gelen adalet ile hakkı tecelli ettirmediği için adalet olmamaktadır.Okulda saldırıya uğrayan bir öğretmenin öğrenci üzerindeki etkisi yok olmaktadır.Son yıllarda yapılan araştırmalarda 10 meslek arasında en güvenilir meslek olan seçilen öğretmene bu bile moral olamamaktadır.

Günümüzde teknoloji eğitim ortamlarında daha fazla kullanılmakta bu gençlerin her türlü sınırları zorlamasına, kişisel sınırların tahribatına yol açmaktadır.Hatta mahremiyet diye bir şey kalmamaktadır.Derste öğretmenini kızdıran ve bunu cep telefonuyla çekip internette yayınlayan öğrencilerin varlığı öğretmenleri tedirgin etmektedir.Hatta bazı kız öğrencilerin hocalarına beni dersten sakın bırakmayın hocam yoksa bir cümlemle hayatınızı karatırım dediklerini duymaya başladık, maalesef. Bir toplumda ahlak kalmamışsa o toplumda çürüme zirveye çıkmış demektir. İlişkiler bazında etik ve ahlaki kurallar devre dışına kaymışsa bunu yeniden kazandırmak çokta kolay olmayacaktır. Bu bedeli her kesim pay ederek ödeyecektir.

Eğitim yöneticileri koca bir okulu sırtlarında taşımakta her türlü sorunla baş etmeye çalışmaktadır. Anaokulu ve ilkokullar nispeten, ortaokullar tamamen,liseler ise çok problemli okullara dönüşmüştür. Bir taraftan öğrenci problemleri diğer taraftan veli ve çevre problemleri okullarda önemli bir tehdit oluşturmaktadır.Ergenlik dönemi gençlikte travmatik geçmekte, çevrenin olumsuz etkisi ergenliğin yoğun yaşanmasına yol açmaktadır.Sokaklar podyuma çevrilmiştir. Televizyon,internet azdırıcı etkiler yapmakta gençlik cinsellik dışında başka şeyler düşünemez hale getirilmektedir.Okullardaki kılık-kıyafet serbestliğde işin tuzu biber olmaktadır.Bu konuda disiplin uygulamaya çalışan eğitimciler değişik suçlamalara maruz kalmakta bu yüzden hiç bir şeye karışmayan eğitimcilerin sayısı giderek artmaktadır.

Çözüm olarak bir kaç tavsiyede bulunalım.Öncelikli olarak öğretmenlerin okuduğu eğitim fakültelerine öğrenci seçiminde sınav dışında özel bazı kriterler getirilmelidir.Öğretmenlerin daha yüksek puanlı öğrenciler arasından seçilmesi, meslekte mutlaka bir oda kurulması gerekir. Öğretmen maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.Ek ders ücretleri en az 25 tl olmalıdır.Öğretmenlere yılda bir kez ödenen eğitim ve öğretime hazırlık ödeneği tüm eğitim çalışanlarına ödenmeli ve en az bir maaş tutarında olmalıdır.Okul Müdürlerine temsil tazminatı verilmeli, 24 kasım öğretmenler gününde bir maaş ikramiye ödenmelidir.Toplu taşıma ücreti,internet ücreti öğretmenlere ücretsiz olmalı, kira yardımı verilmeli, çocuk yardımı artırılmalıdır.Ek göstergeler 3600 olmalıdır.Ne dersiniz?

(1ilhamifindik@gmail.com)


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.