Erdoğan: Bylock mağduriyetleri giderilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Adalet Şürası'nda konuştu. Erdoğan, Mor beyin uygulaması çok önemli örgüt 11 binin üstünede masum insanı ateşe atmıştır. Bu insanları Bylock'un sitesine istek dışı yönlendirmiştir. Bu oyun da bozuldu. Bu konudaki mağduriyetler giderilecek dedi.

Erdoğan: Bylock mağduriyetleri giderilecek
10 Ocak 2018 Çarşamba 16:04

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

30'a yakın farklı disiplinden bilim ve alan insanının görüşleriyle, tenkitleri ve teklifleriyle yer alacakları şuramızın hepimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şuranın düzenlenmesinde emeği geçecek herkese şükranlarımı sunuyorum.

"ALLAH ADİL OLANLARI SEVER" BUYURUYORBizim medeniyetimiz adalet üzre kurulmuştur. Devleti yönetenlerin birinci vazifesi adaleti sağlamaktır. Nitekim yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de "Allah adaleti ve ihsanı ve yakınlara yardım etmeyi emreder" buyuruyor. Her Cuma bunu, Cuma hutbesinde hoca efendi okur. Bir gün adaletle hükmetmeyi, bir yıllık nafile ibadetten üstün gören peygamber efendimiz, "Allah adil olanları sever" buyuruyor.

"KENDİ TARİHİMİZDE DE ADALETLE DAVRANAN DEVLET ADAMLARININ HAYIRLA YAD EDİLDİĞİNİ GÖRÜRÜZ"

Dolayısıyla dinimizin biz inananlara yüklediği en önemli sorumluluklardan biri de adaletle davranmaktır. Batı ülkelerindeki özgürlük ve demokrasi arayışlarına baktığımızda hepsinin de adalet temelli olarak ortaya çıktığını ve geliştiğini görürüz. Kendi tarihimizde de adaletle davranan devlet adamlarının hayırla yad edildiğini görürüz. Selçuklu ve Osmanlı döneminin adalet kurumları çağlarının çok ötesinde bir anlayışı ifade ediyordu. Eğer bugün 600 yıl çok geniş bir coğrafyada hüküm sürmüş Osmanlı ile ilgili yüzümüzü kızartacak en küçük bir olumsuzluk yoksa bunun sebebi devletin adalet üzre yönetilmiş olmasıdır.

"HUKUK BAŞKADIR, KANUN BAŞKADIR, ADALET BAŞKADIR"

Bugün Osmanlı'nın çekildiği coğrafyalarda yaşanan acılar, zulümler, katliamlar, insanlık suçları hep adaletsizliğin eseridir. Tabi burada bir gerçeği altını çizerek tespit etmemiz lazım. Hukuk başkadır, kanun başkadır, adalet başkadır. Adaletin tesisine hizmet etmeyen hukuk da kanun da toplum nezdinde hükümsüzdür. Kağıt üzerinde kalan kanunların ne anlama geldiğini en iyi siz hukukçular bilirsiniz. Ülkemizde uzun dönem kağıt üzerinde hukuk dönemi yaşanmıştır.

Sizlerle Abdürrahim Karakoç'un bir dönem hepimizin hafızalarına kazınan bir şiiri paylaşarak ne demek istediğini anlatmaya çalışacağım. Çok hoşuma gider:

Gene tehir etme üç ay öteye

Bu dava dedemden kaldı hakim bey.

Otuz yıl da babam düştü ardına

Siz sağ olun, o da öldü hakim bey.

Kırk yıl önce; yani babam ölünceKadılıklar hakimliğe dönünce

Mirasçılar tarla, takım bölünce

İrezillik beni buldu hakim bey.

Yaşım yetmiş iki, usandım gel-git

Bini buldu burda yediğim zılgıt

Eğer diyeceksen: bana ne, öl git!

Oğlumun bir oğlu oldu hakim bey.

Kabahat sizde mi, kanunlarda mı?

Şaşırdım billahi yolu yordamı..

Kızma sözlerime alam kadanı Sıkıntıdan içim doldu hakim bey.

Onun için ne diyoruz? Geciken adalet adalet değildir. Onun içinde imkan bulduğumuzda hemen bu konuyu önceliklerimizin en başlarına aldık. Milletimizin, şeriatın, adaletin kestiği parmak acımaz ifadesi; dikkat ediniz buradaki sınırsız teslimiyet duygusu ağır aksak işleyen hukuk sistemine değil hakiki adalete karşıdır.

Geçmişe doğru baktığımızda, ne zaman adalete sıkı sıkıya sarılmışsak o zaman yükseldiğimizi, güçlendiğimizi, huzurlu ve müreffeh bir toplum haline geldiğimizi görüyoruz. Ne zaman adalet yolundan ayrılmışsak, işte o zaman gerilemiş, zayıflamış, iç ve dış sorunların ağırlığı altında ezilmişizdir. Bunun için 2001 yılında arkadaşlarımızla bir araya gelip, yeni bir siyasi hareket kurmak istedğimizde, ismi için hiç tereddüt etmeden seçtiğimiz adalet geliyordu. Yaptığımız gözlemler ve araştırma sonucunda milletimizin adalet ve kalkınmaya olan hasretini gördüğümüz için, partimizin adını Adalet ve Kalkınma Partisi olarak belirledik ve 42 bin denek üzerinde 81 vilayette kamuoyu araştırmasını yaptık ve bu isimde karar kıldık.

AK Parti kısaltmasıyla da bu iki kavramı adeta taçlandırdık. Hükümete gelir gelmez de ülkemizi 4 temel taş üzerinde yükselteceğiz dedik. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet. Bununla birlikte adalet ile zulüm arasındaki ince çizginin adaletin tesisini fevkalade zorlaştıran bir husus olduğunu da biliyoruz. Örneğin, bir çiçeği, bir ağacı sularken adalet üzre hareket ederken, aynı suyu bir dikene vermek zulüm yoluna sapmak demektir.

Konfüçyus, "adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner" diyor. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın da temeli adalet olan bir yönetim özleminin aslında ifadesidir. Adaletin temsili için 15 yıldır çalışıyoruz. Temel kanunların yenilenmesinden, geleneksel mimariye sahip modern adliye binalarının inşasına, UYAP'ın kuruluşuna kadar cumhuriyet tarihinin en büyük reformunu gerçekleştirdik. Ama bir şeyi gerçekleştiremedik, UYAP gibi çok önemli bir teknolojiyi maalesef bu bir öz eleştiridir. FETÖ'cülere kaptırdık. Ve bu ağ, orayı kendi sinsi emelleri için çok acımasız kullandılar ve oradan da gerçekten de en büyük zulmü icra ettiler.

AYM'ye bireysel başvuru imkanı, kamu denetçiliği kurumu ve istinaf mahkemeleriyle iki dereceli yargılama sistemine geçilmesine adaletin daha kamil manada tesisi için attığımız adımlar arasındadır.

"11 BİNİN ÜZERİNDE MASUM İNSANI ATEŞE ATMAKTAN ÇEKİNMEYEREK BU YÖNTEME BAŞVURMUŞTUR"

Bylock konusunda ortaya çıkartılan 'mor beyin' uygulaması bunun en somut örneklerinden birisidir. Örgüt, terör örgütü üyelerinin suçlarını gizlemek için 11 binin üzerinde masum insanı ateşe atmaktan çekinmeyerek bu yönteme başvurmuştur. Bu insanları Bylock'un sitesine yönlendirmişlerdir. Amaçları, elde delillerde soru işareti oluşturarak mücadeleyi sulandırmaktır. Bu oyun da bozulmuştur.

Davalar sonuçlanıp kararlar ortaya çıktığında varsa eksiği fazlası bunları hep birlikte konuşuruz tartışırız. Bu aşamada bizlere ve milletimize düşen sabırlı olmak, adalet teşkilatımızın işini kolaylaştırmaktır.


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Suçsuz mağdur - 2 ay önce
Beraat edenler hemen dönmeli mor liste için acil iade varsa beraat edenler suçsuzdur ama mağdur edilmiştir çocuklarımız perişan oldu adalet herkese lazım akpartinin içinde inançlı çok insan var bizim sesimizi duyacaklar
Avatar
mağdur - 2 ay önce
Çok sıkıntı çektik.İtibarımız zedelendi.En adil bir şekilde bizim yaralarımız sarılmalıdır.Özel sektörde çalışanlara düzenleme getirilmelidir.
Avatar
Anayasal haklar ihraç kriteri olmamalı - 2 ay önce
....Banka,sendika,okul gibi kriterler mağduriyet oluşturuyor. Bunlar suçsa niçin izin verildi? Suç değilse neden ihraç yapılıyor. Kriterlerde adamına göre işliyor. Tek çıkış hukuk, anayasa
Avatar
Suclumuyum - 2 ay önce
Ben 3 çocuk annesi eşi haksız yere ihrac edilmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Sayın Cumhurbaşkanımız bunca sene akp ye oy verip yakın çevresini evine toplayıp zamanin akp li belediye başkanını evine davet edip partisi kazansın diye çalışan bir vatandaşın ama şimdi çocuğunu milli eğitim Bakanlığının 2015 yılında ruhsat vererek açtığı teşvik verdiği okula gönderdin diye ihrac edilen bir akademisyen in eşiyimbiz suçlumuyuzgercek feto cu larda aynı mor beyinde yaptıkları gibi kendilerini gizlemek için binlerce insanın ihrac ına sebep oldular bu ihrac karalari kurumların eline verilip insanların yanmasına sebep oldu adalet yakmakla değil dinlemek le olur lütfen sesimizi duyun herkesi dinliyorsunuz suçlu bile görmeniz hatta hain olarak gorsenizde bizde adalet şemsiyesi altına alınız ...
Avatar
Suçun şahsiliğine, masumiyet karinesine uyun - 2 ay önce
...Evrensel hukuki normlara uyunuz
Avatar
Suçlumuyum - 2 ay önce
Sayin Cumhurbaşkanımız ben 3 çocuk annesi eşi ihrac edilmiş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım bunca sene akp ye oy verip belediye başkanlığı seçimlerinde evini açıp zamanin akp li belediye başkan adayını evine davet edip kazansın diye emek veren birisiyim ama şimdi milli eğitim bakanlığı tarafından 2015 yılında ruhsat verilen okula çocuğunu gönderdin diye kurumu tarafından ihrac edilen bir akademisyen in eşiyim kurumlarda ki gerçek feto cu larda kendilerini gizlemek için aynı mor beyinde yapılanlar gibi suçsuz insanlara birseyler yapıştırın ihrac ettiler lütfen adalet şemsiyesi altına bizleride alın herkesi dinliyorsunuz bir kerede bizleri dilerseniz
Avatar
Récep - 2 ay önce
2002den beri akpye kayıtlıdır hizmet ettim 2011den önce fetö okullarında öğretmenlik yaptı diye 2 çocuğumu ihraç ettiler vatana İlhanetten yargılanıyorlar 17 yıĺ vatan sevgisiyle öğréci yetiştiren öğretmene layık görülen şey bumu sayın cumhurbaşkanım bizleri duymasını diliyorum ALLAH adaletten ayırmasıñ