FETÖ mağduru 'asker gaziler' mevzuata takıldı

Darbe girişiminde yaralanan sivillere 'engeline bakmaksızın' gazilik hakkı tanınarak maaş ve tazminat verilirken aynı gece yaralanan askerler mevzuata takıldı. Düzenleme sivillere yönelik olduğundan bu haktan yararlanamayan TSK mensupları için Genelkurmay ve ilgili bakanlıklar harekete geçti

FETÖ mağduru 'asker gaziler' mevzuata takıldı
14 Kasım 2016 Pazartesi 07:32

FETÖ'nün darbe girişimini engellemeye çalışırken yaralanan vatandaşların tamamı engel oranına bakılmaksızın 'gazi' sayılırken, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı mücadele verirken yaralanan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları bağlı oldukları mevzuata takıldı. FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini durdurabilmek için sokaklara çıkan vatandaşlardan 247 kişi şehit olmuş, 2 bin 194 kişi de yaralanmıştı.15 Temmuz gecesi, çok sayıda TSK mensubu da askeriye içerisinde darbecilere karşı mücadele vermişti. Bunun sonucunda OHAL kapsamında 23 Temmuz'da yayımlanan 667 sayılı KHK başta olmak üzere, peyderpey yayımlanan diğer KHK'larda yapılan düzenlemelerle darbe girişimine engel olmaya çalışırken yaşamını yitiren tüm siviller 'şehit', yaralananlar ise 'gazi' sayılmıştı. O gece yaralanan TSK mensupları ise KHK'daki düzenlemelerin sivillere yönelik olması nedeniyle ve bağlı oldukları mevzuat çerçevesinde bu haktan yararlanamadı.

VAZİFE MALULU SAYILMADILAR

Çünkü askerlerin 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu gibi mevzuatlar kapsamında 'vazife malulü' olarak değerlendirilmeleri gerekiyor. Askerlerin 'vazife malulü' olabilmeleri içinse 'görevlerini yapamayacak duruma gelme' şartları bulunuyor. Söz konusu düzenlemeler kapsamında 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı mücadele ederken yaralanan askerler, vazife malulü olarak sayılamadıkları için 15 Temmuz gazilerine sağlanan 'tazminat', 'aylık maaş bağlanması', 'kamuda bir istihdam' gibi haklardan da yararlanamıyor.

Edinilen bilgilere göre, 15 Temmuz gecesi darbecileri durdurmak için mücadele veren ve yaralanan askerlerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi için ilgili bakanlıklar harekete geçti. Bu durumdaki askerlere yönelik nasıl bir düzenleme yapılabileceği ve hangi mevzuat çerçevesinde gazilik haklarının sağlanacağına ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Savunma Bakanlığının görüşüne başvuracak. Alınan görüşlerin ardından darbe girişimini engellemek isterken yaralanan askerlerin de kamuda istihdam, tazminat gibi haklardan faydalanarak 'gazi' sayılabilmesine yönelik yeni bir çalışmanın gündeme getirilmesi planlanıyor.

KOMİSYON KARAR VERİYOR

Yayımlanan KHK'lar kapsamında yapılan düzenlemelerle, FETÖ'nün darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin aileleri ile yaralananlara şehit yakınları ve gazilere verilen hakların tamamı sağlanıyor. Vatandaşların bu durumlarını ispatı için valilikler bünyesinde bulunan 'zarar tespit komisyonlarına' başvuruda bulunmaları gerekirken, komisyonun aldığı karar uyarınca gazi olan vatandaşlar, 'kamuda bir istihdam', 'nakdi tazminat' ve 'aylık bağlanması' gibi haklardan yararlanabiliyor.

ARİF TEKRAR YÜRÜMEK İSTİYOR

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında iki bacağından vurulan ve sağlığına kavuşmak için şu ana kadar yedi operasyon geçiren Arif Kılınç, 4 ay süren tedavisinin ardından taburcu edilmeye hazırlanıyor. Haseki Hastanesi'nde tedavisi süren Kılınç'ın, taburcu edilmesinin ardından 2 ameliyat daha geçirmesi planlanıyor. Kılınç'a tekrar yürüyebilmesi için bacak kemiklerinin uzatılması yönünde tedavi uygulanıyor. Hastanede konuşan Kılınç, tekrar yürümek, koşmak istediğini söyledi.

Kaynak: Karar Gazetesi


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.