Gelirinizden fazlasını harcamayın kara listeye adınızı yazdırmayın

Cüzdanımızı süsleyen renk renk, çeşit çeşit kredi kartları, istediğimiz ürüne istediğimiz anda sahip olma ayrıcalığını bize sağlıyor. Elbette doğru kullanıldığında... Kredi kartında kara listeye girmek istemiyorsanız sakın ha gelirinizden fazlasını harcamayın, borcu borçla kapatmayın!

Gelirinizden fazlasını harcamayın kara listeye adınızı yazdırmayın

ÖZGÜL ÖZTÜRK

ozgul.ozturk@aksam.com.tr

İhtiyaçların hemen oracıkta satın alınabilmesi, cepte para taşımaya gerek kalmaması, taksit imkanı, indirimler, hediyeler, kampanyalar ve daha birçok avantajıyla kredi kartları günümüz dünyasının vazgeçilmezlerinden. Ancak kredi kartı bilinçli kullanıldığında faydalar sağlayabilen bir araçken yanlış kullanımı birey ve ailenin hayatında ciddi sorunlara yol açabilir. Unutmayın! Kredi kartı sadece bir ödeme aracıdır, onunla yaşam standardınızı yükseltemezsiniz. Gelirinizden fazlasını harcarsanız, hayatınızı kabusa çevirebilir. Bu nedenle kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken kurallar var.

1.3 MİLYON KİŞİ YASAL TAKİPTE

Türkiye Bankalar Birliği Risk (TBB) Merkezi'nin, 'Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Raporu' kredi kartının doğru kullanılmadığında ne gibi sonuçlar doğuracağını adeta gözler önüne serdi. Rapora göre; bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı, geçen yıla göre yüzde 3.0 artarak 1 milyon 331 bin kişiye yükseldi. Bu da gösteriyor ki; Türkiye'de kredi kartı borçlu sayısı bir önceki yıla göre artış gösteriyor. Siz de bu borçlulardan biri olup kara listeye girmek istemiyorsanız kredi kartını doğru kullanmaya özen göstermelisiniz.

ÜYELİK ÜCRETİNE BAKILMALI

Kredi kartı limiti gelir düzeyini dikkate alarak belirlenmelidir. Kredi kartı alırken yıllık üyelik ücreti göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Kredi kartı alırken kredi kartı sözleşmesi okunmalı ve kredi limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, gibi terimlerin ne anlama geldiğine dikkat edilmelidir.

Sanal alışverişte gerçek kart kullanmayın

Kredi kartı kullanımında güvenlik en önemli konuların başında geliyor. Bu nedenle kredi kartı sahibi olduğunuzda ilk aşamada kartın arkasındaki imza bölümünü doldurmayı ihmal etmeyin. Şifrenizi yabancılarla asla paylaşmamayı ilke edinin. Sanal alıverişleriniz için kredi kartınızı kullanmamaya özen gösterin. İnternet üzerinde alışveriş yapmak istiyorsanız internet, telefon ya da posta yoluyla yapılan mesafeli alışverişlerin güvenliğini sağlamak için bankalarca verilen sanal kartlardan edinin. Kredi kartı bilgileri genellikle alışveriş yapılan kurumun veri tabanlarında kayıtlı tutulduğundan kurumun kendisi güvenilir bile olsa bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Sanal kart bu tür sorunları ortadan kaldırır.

Borcun tamamını kapatınKredi kartına ilişkin otomatik ödeme talimatı verilmiş ise söz konusu talimatın, borcun asgari tutarını mı yoksa tamamını mı kapsadığına dikkat edilmelidir. Kredi kartı alındığında hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi kontrol edilerek; tarihler uygun değil ise değişiklik yapılmalıdır. Kredi kartı borcunun her ay tamamının kapatılmasına dikkat edilmelidir. Üç ay yapılan asgari ödemeler sonunda kredi kartı nakit kullanıma yasal düzenlemeye uygun olarak bankalar tarafından kapatılır. Borcun tamamı kapatılmasa dahi kredi notunun düşmemesi için asgari ödeme mutlaka yapılmalıdır.

Kredi kartı kullanmanın olmazsa olmazları:

Kredi kartı sayısını azaltın!

Kredi kartı sayınız artıkça borç yükünüz de artar. Bu sebeple 5 tane kredi kartı kullanmak yerine çalınma ve bozulma riskine karşılık en fazla iki tane kredi kartı kullanmayı denemelisiniz. Kartların sayısı artıkça takip etmeniz de zorlaşır. Dolayısıyla kafanız rahat olsun istiyorsanız kart sayısını düşük tutmalısınız.

Gelirinizden çok harcamayın

Borç önlemenin ilk kuralı gelirden "çok" harcama yapmamak! Gelirinizden fazla harcama yaparsanız işin içinden çıkamazsınız. Bu sebeple kredi kartı kullanırken gereksiz harcamalardan kaçınarak bütçenize uygun alışveriş yapmalısınız.

Nakit para çekmeyin

Kredi kartından nakit para çekerseniz hem bu işlem için hem de parayı kullandığınız için günlük faiz ödersiniz. Faiz ödemek yerine zor günleri düşünerek birikim yapmalısınız. Bunun içinde bir an önce bir birikim hesabı açmalı ve geleceğinize yatırım yapmalısınız.

Son ödeme tarihini unutmayın

Kredi kartınızın son ödeme tarihini sakın ama sakın unutmayın! Son ödeme tarihini unutmanız demek; kredi notunuzun düşmesi ve faiz ödemeniz anlamına gelmektedir. Kendinize uygun bir tarih belirleyerek ödeme planınızı gerçekleştirmelisiniz.

Borcu borçla kapatmayın

Bir karttaki borcu kapatmak için başka bir karttan nakit para çekilmemelidir. Böylece faiz sarmalına düşülmez. Unutmayın! Kredi kartı sadece bir ödeme aracıdır. Kredi kartı kullanarak yaşam standardınızı yükseltemezsiniz.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması