HANGİ MEMURLARA 1.688 TL İLAVE PARA VERİLİYOR?

Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmalarıyla emsallerine göre başarılı görev yaptıkları için 3 defa başarı belgesi alan memurlara

HANGİ MEMURLARA 1.688 TL İLAVE PARA VERİLİYOR?
12 Mayıs 2016 Perşembe 20:42

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, hangi hallerde ve hangi memurlara ödül verileceği ile ödülün miktarı ve ödülün kimler tarafından verileceğini belirlemiştir.Ödül hangi memurlara verilir?

Para ödülü, üç defa başarı belgesi aldığı için kendisine üstün başarı belgesi verilen memurlardan, ilgili amirleri tarafından uygun görülenlere verilir. Buna göre;

*Başarı Belgesi: Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle, kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara verilir. Başarı belgesini, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar verir.

*Üstün Başarı Belgesi: Üç defa başarı belgesi alan memura verilir.

*Ödül: Üstün başarı belgesi alan memura, merkezde bağlı veya ilgili bakanın ve illerde ise valinin uygun görmesi üzerine verilir. Ancak, üstün başarı belgesi almış olması, o memura mutlaka para ödülü verileceği anlamına da gelmemektedir.

Öte yandan, kamu kurum ve kuruluşlarında ödül verilebilecek personel sayısı sınırsız olmayıp, kurumların kadro sayısına göre belirlenmektedir.Her personele ödül verilir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında ödül verilebilecek personel sayısına sınırlama getirilmiştir. 657 Kanunda yer alan sınırlamaya göre;

-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğünde bir yıl içinde ödül verilebilecek personel sayısı, ilgili kurumların yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 20’si kadar,

-Diğer kurumlarda yıl içinde ödül verilebilecek personel sayısı ise ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 10’u kadar olabilmektedir.

Ayrıca, ödül verilecek toplam sayının aşılmaması kaydıyla, aynı memura aynı yıl içinde birden fazla ödül verilmesi de mümkündür.

Verilecek para ödülünün miktarı

Bir memura bir defada verilebilecek para ödülünün miktarı, en yüksek Devlet memuru aylığının en çok %200’ü tutarında olabilmektedir.

2016 yılı ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, memura bir defada en çok 1.688 TL tutarında ödül verilebilmektedir. Ancak, ödülün bu tutarın altında bir miktarda verilmesi de mümkündür.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.