Harp okulları yeniden açılıyor

Hükümet, 15 Temmuz darbesi sonrası kapattığı harp okullarını yeniden açıyor. Yeni kurulan Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek harp okulları Şubat 2017'de faaliyete başlayacak. Öncelikle Hava Harp Okulu açılacak. Onu Kara ve Deniz Harp Okulları izleyecek. Eğitimi daha sivil hale getirilen harp okullarının müfredatı Genelkurmayla birlikte belirlenecek.

Harp okulları yeniden açılıyor

 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapılanmasında reform niteliğinde değişiklik yapan hükümetten bir adım daha geldi. Darbe sonrası kapatılan harp okulları yeniden açılıyor.

Hükümetin çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle kuvvet komutanlıkları Milli Savunma Bakanlığına bağlanmış harp akademileri, askeri liseler ve harp okulları kapatılmıştı. Silahlı kuvvetlerin askeri personel ve subay ihtiyacının karşılanması içinse Milli Savunma Üniversitesi kurulmuştu. Hükümet, kapatılan harp okullarını yeniden açılması için düğmeye bastı. Harp okulları, Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde yeniden açılacak.

Harp okulu Şubat 2017'den itibaren öğrenci alımına başlayacak. Öncelikle hava kuvvetlerinin pilot ihtiyacının karşılanması için Hava Harp Okulu faaliyete başlayacak. Eski öğrenciler farklı okullara kaydırılmış, ara sınıflara yatay geçiş imkanıyla mühendislik fakültelerinde okuyan 350 öğrenci alınmıştı.

Hava harp okulunun ardından benzer yöntemle kara ve deniz harp okullarına da öğrenci alımı yapılacak. Üniversite öğrencilerine yatay geçiş imkanıyla subay olma şansı verilecek.

Harp okullarına tüm lise mezunları girebilecek. Üniversite sınavında bu okulları tercih eden öğrenciler ayrıca seçme sınavına tabi tutulacak. Harp okullarından mezun olan öğrenciler Türk Silahlı Kuvvetlerinde göreve başlayabilecek. Akademik kariyer yapmak isteyenler ise Milli Savunma Üniversitesi kapsamında askeri eğitimlerini sürdürecek.Harp okullarının eğitim sistemi daha sivil bir yapıya kavuşturulacak. Askeri eğitimin yanı sıra demokrasi, kişi hak ve özgürlükleri, hukuk alanlarında derinlemesine eğitim verilecek. Harp okullarının müfredatı, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın görüşleri alınarak belirlenecek.

- TSK'nın subay ihtiyacı karşılanacak

- Üniversite sınavıyla girilecek

- İmam hatip mezunları subay olabilecek

- Müfredat sivilleşecek

- Demokrasi eğitimi verilecek
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması