'İdam yeni pakette olacak'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin de destek vereceğini açıkladığı idam cezası ile ilgili AK Parti düğmeye bastı.

'İdam yeni pakette olacak'

Ayfer MallıBaşbakan Binali Yıldırım Başkanlığı'nda yapılan Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) en önemli gündemi idama ilişkin yapılacak düzenleme oldu. İdam düzenlemesinin bu ay gelmesi beklenen başkanlık sisteminin de yer aldığı anayasa değişiklik paketinde gelebileceği belirtiliyor.

SUÇLAR SINIRLI OLACAK

Anayasa'dan ölüm cezasının uygulanamayacağına ilişkin hükmün çıkartılmasına yönelik maddenin de AK Parti teklifinde yer alabileceği kaydediliyor. AK Parti, idam cezasının geri getirilmesini ilişkin suçları sınırlı tutacak. Darbe girişiminde bulunanlar, terör suçları ve çocuğa cinsel istismar suçu işleyenlere idam cezası önerecek. Anayasa değişikliği gerçekleşirse geçmişe işlemeyeceğinden 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirenler bu düzenleme kapsamında yargılanamayacak. Ancak AK Parti, bu düzenleme ile bundan sonraki darbe girişimlerinin önüne geçmek istiyor. MYK'da ele alınan en önemli gündem maddesinden biri de Başbakan Yıldırım'ın 'tamamladık' dediği AK Parti'nin Anayasa ve başkanlık teklifi oldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 10:05YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması