İsmet Yılmaz Öğretmenlerle ilgili İddiayı Yalanladı!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmenlerin kalitesinin düşürüldüğü iddiasına 'Doğru değil bizim her bir öğretmenimiz değerlidir'

İsmet Yılmaz Öğretmenlerle ilgili İddiayı Yalanladı!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Genel bir öğretmen sürgünü ya da proje okullarına rastgele öğretmen ataması söz konusu değildir. Belli bir amaç doğrultusunda, belirli alanlarda çeşitli projelerle, protokollerle eğitim ve öğretimin kalitesi artırılması hedeflenmektedir" dedi.

Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin, hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına dair görüşmelerde Hükümet adına söz aldı.

Halkın en çok ilgilendiği ve Hükümetin de en çok önem verdiği alanlardan birinin eğitim olduğunu söyleyen Yılmaz, bu alanda tüm siyasi partilerin yapıcı eleştirilerine açık olduklarını, onlardan faydalandıklarını ve faydalanmaya devam edeceklerini belirtti. 

Gensoru önergesinin özellikle 4 konudan oluştuğunu, bir tanesinin proje okullarını kapsadığını anlatan Yılmaz, proje okulları ile ilgili kanuni düzenlemenin 2014 yılında yapıldığını kaydetti. Bu düzenleme ile Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin personel atamasına ilişkin ekler yapıldığını aktaran Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kanuna göre yurt içi veya yurt dışında yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarda veya başka ülkelerden işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ulusal veya uluslararası proje yürüten, belirli bir eğitim reformu ve programlarını uygulayan okulların 'proje okulu' olarak kapsama alınacağı belirtilmiştir. Yine bu düzenlemede öğretim üyelerinin de proje okullarında görevlendirilebileceği belirtilmiştir.

Proje okullarına alınma süreci yönetmelikte belirtildiği üzere proje okulu kapsamına alınması için oluşturulan komisyonun proje okulu olarak önerilen okulların değerlendirilmesi müteakip yönetmelikte belirtilen kriterleri sağlayan okulların bakan onayıyla proje okul kapsamına alınmasıyla tamamlanmaktadır.

Proje okulu uygulanmasındaki temel gaye, eğitimde kaliteyi artırmak, başarılı uygulaması olan okulların başarısını devam ettirmek, uygulanan özel projenin başarılı olmasını gerekli desteğin Bakanlık tarafından verilmesini sağlamaktır"

 

Türkiye genelinde 163 proje okulu bulunduğunu aktaran Yılmaz, bunlardan 6'sının Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı olduğunu kaydetti. Okullarda özel program uygulandığına işaret eden Bakan Yılmaz, Adana, İstanbul, Konya'da sektörel alanlarla ortak protokol kapsamında yapılan okulları örnek gösterdi.

Kamuoyunda tartışılan ve gensoru önergesine konu olan proje okullarının genelde Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar olduğunu aktaran Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu birime bağlı 58 proje okulu bulunmaktadır. Bu okullarda ise akademik başarı ve akademik eğitim ön planda tutulmaktadır. Proje okulları yönetmeliğine göre, öğretmenlerin 4 yıllığına atanacağı, aynı unvanla aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süreyle yönetici veya öğretmen olarak görev yapılamayacağı kuralı da bulunmaktadır. İstiyoruz ki bu okullardaki başarıyı daha yukarıya taşıyalım.Mevcut başarılı öğretmenlerin başarısından diğer okullarımız da yararlansın. Başarı aşısı diğer okullarımıza da yapılsın. Bizim sadece 163 okulumuz yok, 7 bin 613 okulumuz ve 5,5 milyona yakın da öğrencinin sorumluluğunu taşıyoruz. Başarıyı sürdürmek ve daha da üst seviyelere taşımak istiyoruz"

Bakan Yılmaz, İstanbul Çapa Fen Lisesinde proje okulu olmadan önce 49 öğretmen bulunduğunu belirterek, proje okulu olduktan sonra bu okuldan öğretmen alınmadığını, boş olan 4 kadroya da yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmen atandığını kaydetti.

İzmir Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesinde 24 öğretmen alınıp, 40 öğretmen ataması yapıldığını anlatan Yılmaz, İstanbul Kadıköy Atatürk Fen Lisesinde de 3 öğretmen ayrıldığını yerine 6'sı yüksek lisans veya doktora yapmış 9 öğretmen atandığını belirtti. Buna benzer çok sayıda örnek olduğunu aktaran Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

"Genel bir öğretmen sürgünü ya da proje okullarına rastgele öğretmen ataması söz konusu değildir. Belli bir amaç doğrultusunda, belirli alanlarda çeşitli projelerle, protokollerle eğitim ve öğretimin kalitesinin artırılması hedeflenmektedir.

163 proje okuluna bir bütün olarak bakıldığında mevcut öğretmen sayısı 4 bin 86'dır. Bu öğretmenler arasında yeni görevlendirme yapılmadan önce yüksek lisans yapan öğretmen sayısı 132 idi. Atamalardan sonra yüksek lisans yapan öğretmen sayısı 186 oldu"

 

Atamalar yapılmadan önce doktora yapan öğretmen sayısının 2 olduğunu, şimdi ise bu sayının 19'a yükseldiğini dile getiren Yılmaz, "Yapılan tercihler doğrudur ve daha kaliteli eğitim vermeye devam edeceğiz. Dolayısıyla 'Bu okulların öğretmenlerin kalitesinin düşürüldüğü' iddiası doğru değildir. Bizim her bir öğretmenimiz değerlidir" diye konuştu.

Proje okullarına en fazla ilginin İstanbul'da verildiğini söyleyen Yılmaz, İstanbul'daki proje okullarında toplam öğretmen sayısının bin 492, proje okullarından ayrılan öğretmen sayısının ise 275 olduğunu bildirdi. Bu rakamın toplam öğretmen sayısının yüzde 18'ini oluşturduğuna işaret eden Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Proje okullarından kalan öğretmenlerin yüzde 82'si devam ediyorsa burada 'okulların dönüştürüldüğü' iddiası da doğru değildir. Buradan başka okullara tayin olan öğretmenlerimiz de bu okullara bizim dönemimizde atandı. 13 yıldır iktidardaysak herhalde bu öğretmenleri biz atadık. Bizim dönemimizde kiminin görev yeri değiştirildi, bizim dönemimizde atanan, yine bizim dönemimizde 13 yıl sonunda görev yeri değiştiriliyorsa 'Burada bir kadrolaşma çabası var' sözü de doğru değildir" 

"ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN"

Okullarda 25, 23 ve 21 yıl görev yapan öğretmenlerin yerlerinin değiştirildiğini aktaran Yılmaz, öğretmenlere hizmetleri için teşekkür etti.

Sözleşmeli öğretmenlik konusu gündeme geldiğinde 4 yıl süresi şartını hatırlatan Bakan Yılmaz, "Bu süre fazla diyenler, proje okullarında 28, 29 yıl öğretmenlik yapanların süresine herhalde fazla demiyorlardır diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Yönetmelikte, öğretmenlerin yurdun çeşitli bölgelerinde görev alacağı yönünde bir ibarenin söz konusu olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "Elinizi vicdanınıza koyun da karar verin, 29 yıl bir okulda görev yapmış, sonra yine aynı ilde bir başka yere tayini çıktığında 'Sürgün oldum' diyor ve buna da itibar ediliyor" değerlendirmesinde bulundu. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması