İzmir Barosu'ndan vekillere mektup: SAVUNMA GÜÇSÜZLEŞTİRİLİYOR

İzmir Barosu milletvekillerine mektup göndererek KHK'larla savunma hakkının kısıtlandığına dikkat çekti.

İzmir Barosu'ndan vekillere mektup: SAVUNMA GÜÇSÜZLEŞTİRİLİYOR
05 Kasım 2016 Cumartesi 16:18

İzmir Barosu, geçtiğimiz günlerde çıkarılan 675 ve 676 sayılı KHK'ler ile savunmaya ve savunma hakkına getirilen kısıtlamalarla ilgili olarak Meclis’te bulunan siyasi partilerin milletvekillerine mektup gönderdi. Mektupta, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, savunma hakkı, ifade özgürlüğü, iletişim özgürlüğü ve basın özgürlüğünün ortadan kaldırılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olunacağı belirtildi. Av. Aydın Özcan imzasıyla milletvekillerine gönderilen mektupta, evrensel hukuk normlarının eksiksiz uygulanmasının gereğinin altı çizilerek, Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi davalar hatırlatıldı. Mektupta “Hukuk, muhalifleri sindirme aracı haline getirilmemeli; kamu vicdanı zedelenmemelidir” denildi. ‘SAVUNMA GÜÇSÜZLEŞTİRİLİYOR’ Mektupta, 675 ve 676 sayılı KHK’lar ile getirilen düzenlemelerle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği, avukatların görev yapmalarının kısıtlandığı hatırlatılarak, “Şüphe üzerine başlatılan soruşturmalarda hiçbir yargı kararı olmaksızın bireylerin temel haklarından mahrum edilmesi, yargısız infazla mahkum edilmelerine eş değer teşkil edecektir. Ülkemizi gerek uluslararası kamuoyunda gerekse AİHM önünde mahkum konumuna düşürecektir.

OHAL kapsamındaki KHK’lar ile yargının iddia makamı gün geçtikçe yetkilerle donatılarak güçlendirilmekteyken, savunma makamı aciz ve işe yaramaz hale getirilmektedir. İddia ve savunma birbirini tamamlayan eşit unsurlardır. Biri olmadan diğerinin olması kabul edilemez. Savunmanın güçsüzleştirildiği, avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırıldığı bir sistemde iddianın baştan kazanacağının belirlendiği gibi adil yargılanma hakkının da ağır bir şekilde ihlal edileceği bilinmelidir” denildi. Baro’nun gönderdiği mektupta, siyasi iktidar ve Meclis’teki tüm milletvekilleri demokrasiye, hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne, savunma hakkına, yargı bağımsızlığına; ifade, iletişim ve basın özgürlüğü ile ülkenin geleceğine sahip çıkmaya davet edildi. (İzmir/EVRENSEL)  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.