Kılıçdaroğlu: Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Neden yürüdük? Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için yürüdük. Tutuklu gazeteciler için yürüdük. Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük.

Kılıçdaroğlu: Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük
09 Temmuz 2017 Pazar 19:46

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından Ankara'dan İstanbul'a "Adalet Yürüyüşü" başlattı.

Kılıçdaroğlu, 420 kilometrelik uzun yürüyüşünü bugün Maltepe Sahili'nde düzenlenen mitingle sonlandırıyor.

"9 TEMMUZ YENİ BİR ADIM, YENİ BİR DOĞUŞTUR"

Maltepe'deki miting alanına gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşma yapıyor.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Aziz vatandaşlarım, benimle birlikte 450 km'yi kat eden sevgili arkadaşlarım. Sevgili adalet arayışcıları. Maltepe meydanından bütün Türkiye'ye gönül dolusu muhabbetler gönderiyoruz.

Yol boyunca bizi yüreklendiren Ankara, Kahramankazan, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Kaynaşlı, Düzce, Hendek, Adapazarı, İzmit, Derince, Körfez, Tavşancıl, Gebze ve İstanbul'a yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

"VEYSEL AMCA'YA TEŞEKKÜRLERİMİ GÖNDERİYORUM"

Bize sofrasını açan, ayranını ikram eden, çayını ikram eden, yemek gönderen, topladığı kır çiçeklerini sevgiyle bize veren, hayır dualarım sizinledir diye annelere, babalara, dedelere şükran borçluyum. Buradan onlara teşekkürlerimi gönderiyorum. Yol boyunca büyük bir kısmını birlikte yürüdüğümüz Harp Okulu'ndayken tutuklanan oğlu için yürüyen Veysel Amca'ya da teşekkürlerimi gönderiyorum. Ve tabii ki yolda gelirken bizi protesto eden sevgili vatandaşlarımız da vardır. Kemal Kılıçdaroğlu herkese saygılıdır. Onlara da teşekkür ediyorum.

"BU YÜRÜYÜŞ BİZİM İLK ADIMIMIZDIR"

15 Haziran 2017'de sabah saatlerinde Ankara Güvenpark'ta başladığımız yürüyüşü Maltepe'de noktaladık ama kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin. Bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır.

15 Haziran 2017'de Ankara'dan başlattığımız yürüyüşü Maltepe'de sonlandırdık. 9 Temmuz yeni bir adım, yeni bir doğuştur.

Yolda gelirken bizi protesto eden vatandaşlarımız da vardı, protesto eden yurttaşlarıma da şükranlarımı gönderiyorum.

Bir teşekkürüm de güvenlik güçlerimize, bütün güvenlik güçleri bizim sağlıklı bir şekilde toplanmamız için olağanüstü çaba harcadılar. Halkın polisine, jandarmasına selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum. Hiç kimse unutmasın, biz yürürken, taşkınlık yapacağımızı düşünüyorlardı. Dünyanın en barışçıl eylemini yaptık. Hiçbir yurttaşımızın burnu dahi kanamadı. Benimle beraber yürüyen adalete susamış 80 milyona yine şükranlarımı sunuyorum.

"NEDEN YÜRÜDÜK"

Neden yürüdük? Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için yürüdük. Tutuklu gazeteciler için yürüdük. Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük.

Tek adam rejimine karşı olduğumuz için yürüdük. FETÖ, IŞİD ve PKK teörörüne karşı yürüdük.

Onursuz bir anlaşmayla Mavi Marmara şehitlerinin hakları elinden alındığı için yürüdük. Açlık grevindeki Nuriye ve Semih için yürüdük. Can ve mal kaybı korkusu olan iş dünyası için yürüdük. 249 şehidimiz için yürüdük. Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapılamaz. Ayrım yapıldı, ikilik yaratıldı.

Gerçek darbeciler yargılansın diye yürüdük. Hapisteki er ve erbaşlar için yürüdük. Bu ülkeye adalet getirmek için yürüdük.

Zulme karşı durmak bizim namus borcumuzdur. Adalet bütün inançların temelidir.

Herkesin inancına, kimliğine saygılıyız.

"NİÇİN ADALET"

9 Temmuz yeniden doğuşun tarihidir. Niçin adalet? Farklılıklarımızla yaşamak için, huzur içinde yaşamak için, Türkiye'nin saygın bir konumu olması için adalet. Adalet mülkün temelidir. Konfüçyus, "Adalet bir kutup yıldızı gibidir, yerinde sabit durur ama bütün kainat etrafında döner" der. Kainatın da bir adaleti vardır. Dünyanın bütün nehirleri, adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez. Bu meydan ve bu meydanın dışında, adalete susamışlara muhabbetlerimi gönderiyorum.

Peygamberimiz, 1 gün adaletle hükmetmek 70 yıl nafile ibadetten hayırlıdır der. Bütün peygamberler adalet için mücadele etmiştirler. Önce adalet; "Hak, hukuk, adalet" diyoruz.

Darbeyi de önleyeceğiz, adaleti de getireceğiz.

Darbeyi önlemek için sokak güzel, adaleti getirmek için kötü. Darbeyi de önleyeceğiz, adaleti de getireceğiz. 2 tane 15 Temmuz var. Bir halkın 15 Temmuz'u, 2 sarayın 15 Temmuz'u. Halkın 15 Temmuz'unda halk sokaklara indi. Biz buna halkın 15 Temmuz'u diyoruz. Bu bizim onurumuz, gururumuzdur. Bir de sarayın 15 Temmuz'u var. 20 Temmuz'da KHK yetkisi ile TBMM'yi devre dışı bırakarak sivil darbenin yolunu açan 15 Temmuz'dur. Sonuna kadar direneceğiz. Sarayın 15 Temmuz'una sonuna kadar direneceğiz.Adaleti bu ülkeye getireceğiz. Adaleti bu ülkeye getirceğiz. Yaşadığımız dönem bir dikta dönemidir. Hakim kimsenin önünde cübbesini iliklemez. Savcıların elinden darbe soruşturmaları alındı.

Darbe girişimini üzerine örtenler darbecidir.


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.