Lise öğrencisi cihazıyla dünya birincisi oldu

​Lise öğrencisi Elifnaz Şentürk, geliştirdiği proje ile dünya birincisi olarak Türkiye'nin gurur kaynağı oldu.

Lise öğrencisi cihazıyla dünya birincisi oldu
07 Kasım 2016 Pazartesi 12:18

​Lise öğrencisi Elifnaz Şentürk, "ısıtma ve soğutma sistemlerini bir arada kullanarak sıcaklığı sabitleyen çoklu odalı cihaz" projesiyle "Bilimsel Proje Yarışması"nda dünya birincisi oldu. Aile hekimi olan babasının aşıyı muhafaza ederken yaşadığı soruna çözüm bulmak için proje geliştiren Elifnaz Şentürk, Karşıyaka Anadolu Lisesinin 11. sınıf öğrencisi. Brezilya'da düzenlenen ve 21 ülkeden 400 katılımın olduğu Mostratec Bilimsel Proje Yarışması'nda Elifnaz projesi ile "materyal mühendisliği" dalında Türkiye'yi birinci sıraya taşıdı. Babasının yaşadığı sorunlara küçük yaştan beri tanıklık ettiğini söyleyen Elifnaz, kan ve kan ürünleri, aşı, ilaç, serum ile nakil için alınan organların muhafaza edildiği yerlerin sıcaklığının doğru ayarlanması gerektiğine vurgu yaptı. Babasının aşıları sıcaklık değişikliğinden dolayı uygun ortamda tutmak için bazen geceleri iş yerine gittiğini, il dışında tatilde bulunurken bile geri dönmek zotunda kaldıklarını söyleyen Elifnaz, projesi hakkında konuştu. Projesini hayata geçirmek için ısıtma ve soğutma sisteminde çalışan ustalar ve bilgisayar yazılımcılarından destek aldığını söyleyen lise öğrencisi Elifnaz Şentürk'ün açıklaması:

Ezcanelerdeki dolaplarda sadece soğutma sistemi var

"Hastanelerde, kan merkezlerinde, eczanelerde kullanılan buzdolaplarında sadece soğutma sistemi olduğundan sıcaklık sabit tutulamıyor. Dolayısıyla belli bir ısıdan sonra soğutma sistemi duruyor. Sistemin tekrar çalışmaya başlaması için gereken sürede ortamdaki sıcaklık düştüğünden, 10 dereceye kadar farklılık gösterebiliyor. Bu durum hassas sıcaklık gerektiren, farklı ısı değerlerinde kullanılmaz hale gelebilen başta nakil için bekletilen organlar olmak üzere, kan, kan ürünleri, aşı, ilaç ve serumları kullanılmaz hale getirebiliyor." 

Proje 10 ayda 4 bin 116 lira maliyetle tamamlandı

"İki amacı var cihazın. Isıtma ve soğutmayı dönüşümlü kullanarak sıcaklığı sabitlemek. Bu sayede kan ve ürünleri, organlar, aşı ve serumların korunması. Mesela 4 derecelik bir sıcaklık hedeflediğinde cihaz, sıcaklık 5 dereceye ulaşana kadar ısıtma sistemini çalıştırıyor. 5 derecede ısıtma kendini kesiyor, soğutma devreye gidiyor. 3 dereceye kadar soğutma çalışıyor. 3'e gelince tekrar ısıtma aktifleşiyor. 3 ila 5 arasında, 4 küsurlu bir değerle ısı sabitlenmiş oluyor. Oysa mevcut sistemlerde ısı farkı 10 dereceye çıkıyor.

Hem ortam sıcaklığını sabitliyor, hem de bölmeler ayrı sıcaklıkta olabiliyor

İkinci amaç da aynı cihaz üzerindeki bölmelerde farklı sıcaklık değerlerini sabitleyebilmek. Bu nedenle de prototipte 3 bölme oluşturdum. Bunların her birine farklı sıcaklık veren bir sistem kurdum. Her biri için ayrı yapılan kontrol panelinde istediğiniz sıcaklık değerini belirliyorsunuz. Tek ısıtma ve soğutma sistemi, farklı yazılımları sayesinde 3 bölmeye de farklı sıcaklık verilmesini sağlıyor. Bu bölmelerden birini soğuturken diğerini ısıtabiliyoruz. Cihazın bir bölümünde sıfırın altında 18 derece gerektiren bir maddeyi koruyabilir, aynı anda yandaki bölümde 4, diğer bölümünde ise 24 derecelik bir ortam oluşturabilirsiniz. Geliştirdiğim cihaz, hem ortam sıcaklığını sabitliyor, hem de üzerindeki farklı bölmeleri ayrı sıcaklık değerlerinde tutabiliyor."


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.