MEB'de Göreve İadelerle İlgili Önemli Açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Böke: 'İki üç gün önce Milli Eğitim Bakanı ile yapılan görüşmede göreve iadelerin hızlandırılacağına

MEB'de Göreve İadelerle İlgili Önemli Açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Türkiye'nin artık yeniden ayağa kaldırılacak değil, yeniden inşa edilmesi gereken bir Cumhuriyet projesine ihtiyacı olduğu çok aşikar." dedi.

Böke, partisinin İl başkanlığınca kent merkezindeki restoranda düzenlenen Cumhuriyet Balosu'na katıldı.

Böke, yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın Aydın'da silahlı saldırıya uğradığını anımsatarak, "Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan'a yapılmış olan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bugün Türkiye'nin batısında, Aydın'da bu şiddet yaşanırken Hakkari'de de 3 şehit verdik. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, sevenlerine de sabırlar diliyorum. Bizi şehitlerle Cumhuriyet Bayramlarına taşıyan herkese de lanet okuyorum." diye konuştu.

Cumhuriyet'in 93. yılını kutlayan Böke, "Türkiye coğrafyasının neresinde olursak olalım, bir tane ortak hayalimiz var. O ortak hayal de demokratik, özgür, laik bir Türkiye'yi mümkün kılan, diğer bütün cumhuriyetlerden çok farklı olan Türkiye Cumhuriyeti çünkü biz inancımızda ayrılsak da etnik kimliğimizde farklı olsak da farklı yaşam tarzlarına sahip olsak da bizi bir kılan çok ortak bir tarihimiz, dolayısıyla çok ortak bir geleceğimiz var. O ortak tarih ve ortak geleceği tarif eden de çok somut bugün yeniden kazanmamız gereken bir gerçek var, o da Cumhuriyet. Türkiye'nin artık yeniden ayağa kaldırılacak değil, yeniden inşa edilmesi gereken bir Cumhuriyet projesine ihtiyacı olduğu çok aşikar." ifadelerini kullandı.

Böke, CHP olarak bugüne kadar başkanlık sistemine "Hayır" dediklerini, bundan sonra da "Hayır" demeye devam edeceklerini söyledi.

"Daha başkanlığın adı geçerken ülkede istikrarsızlık başlıyor." diyen Böke, şunları kaydetti:

"Bu istikrarsızlığı en somut gördüğümüz yer Türk Lirası. O gün başkanlığın lafını ettiler, fiilen yaşandığını itiraf ediyorlar zaten. Bu başkanlığın yaşandığı Türkiye'de Türk Lirası, dolar karşısında her gün kuruş kuruş eriyor. Bir başbakan düşünün ki çıkıp fütursuzca halkından koptuğu için 'Dolardır, iner de çıkar da. Yeter ki kasalar dolsun.' cümlesini sarf edebiliyor. Doğru, bir başbakan için, AKP'nin başbakanı için tek dert kasaların dolması olabilir ama bizim için dert 79 milyon insanın nasıl bir ekonomik gerçekte yaşadığı derdidir. Türk Lirası, her bir kuruş değer kaybettiğinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları daha fakirler. Nasıl mı derseniz? Köprülerle övünüyorlar. O köprüler ki zaten yapılması gerek. Zaten bu işi yapmak için seçiliyor iktidarlar ama o köprüler ki AKP iktidarı doğru dürüst yapmayı beceremediği için köprülerin fiyatını dolarla belirlemiş.Bizler emek harcıyoruz, alın teri veriyoruz, Türk Lirası ile para kazanıyoruz, sonra evimize gitmek için köprüden geçerken bizden dolarla ücret alıyorlar. Yani o Türk Lirası değer kaybettiğinde o köprüler bizim için daha pahalı hale geliyor. Doğru, sizin kasanız doluyor belki ama o köprüden geçen vatandaşın cebi yanıyor, cebi. Biz başkanlığa 'Hayır' derken bunun içi 'Hayır' diyoruz."

Türkiye için en iyi yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğunu vurgulayan Böke, "Cumhuriyet vatandaşının cebini düşünür, Cumhuriyet vatandaşı için köprüler inşa ederken o köprüyü kullanabileceği kadar zengin olmasını önceler, Cumhuriyet kasaların dolup dolmamasını değil, vatandaşın pazara gittiğinde dertsiz bir biçimde alışveriş yapmasını önceler. Biz başkanlığa 'Hayır' derken ekonomik istikrarsızlığa 'Hayır' diyoruz, biz başkanlığa 'Hayır' derken işsizliğe 'Hayır' diyoruz, biz başkanlığa 'Hayır' derken fakirleşmeye 'Hayır' diyoruz. Biz 'parlamenter demokrasi' diyoruz çünkü biz vatandaş işsiz kalmasın istiyoruz, vatandaşımız zengin olsun istiyoruz. Biz 'parlamenter demokrasi' diyoruz, çünkü 93 yıldır Türkiye'yi Türkiye yapan en önemli şeyin Cumhuriyet, Cumhuriyet'i ayakta tutan gücün de demokrasi olduğunu çok iyi biliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Etkinliğe CHP Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse, CHP İl Başkanı Hasan Suvacı, Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere ile partililer ve vatandaşlar katıldı.

- "Göreve iadelerin hızlandırılacağına dair bir kez daha söz aldık"

Eğitim-İş Sendikası Çorum Şubesi'ni de ziyaret eden Böke, sendika üyeleriyle sohbet etti.

"Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimin ardından açığa alınan öğretmenlerin göreve iade edilmesiyle ilgili CHP'nin çalışması olup, olmadığını" yönündeki soru üzerine Böke, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğünü, ayrıca bazı parti yöneticilerinin de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşmeler yaptığını söyledi.

"İki, üç gün önce Milli Eğitim Bakanı ile yapılan görüşmede, göreve iadelerin hızlandırılacağına dair bir kez daha söz aldık." diyen Böke, şunları belirtti:

"Ancak söz gerçeğe dönüşene kadar bunu, olmuş bir şey gibi ifade etmeyi bu düzende yapmak ancak yalancı siyasetçilik olur ama şunu bilmenizi isterim ki sizin sesiniz olacak, öğretmenlerin haksız, hukuksuz yollarla ihraç edilmiş olanların hızla görevlerine geri dönebilmesi için, dolayısıyla cesaretin bulaşıcı olabilmesini sağlamak için önemli bir mücadeleyi biz de veriyoruz. Umarım birkaç gün içerisinde, belki bir bölgede, henüz Türkiye genelinde olacağına dair bir şey alamadık, belli bölgelerde hızlanmış süreçler olacağı ifade edildi."

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 06:56YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması