MEB Fen ve Sosyal Bilimler'de ne yapmalı?

MEB, Fen liseleri ile sosyal bilimler liselerine atamalarda ne yapmalı?

MEB Fen ve Sosyal Bilimler'de ne yapmalı?
26 Mayıs 2017 Cuma 18:34

MEB İl İçi yer değiştirme başladıktan sonra hem de iki gün tercih aldıktan

sonra Fen ve Sosyal Bilimler liselerini adeta tercihler kapattı. Bu değişikliğin

nedeni olarak Danıştay kararı

gösterildi.

Açıklamaya göre Yönetmeliğin 29. maddesi Danıştay tarafından durdurulmuş.

Nedir bu madde?

Fen liseleri ile sosyal bilimler liselerine atama

MADDE 29 - (1) Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine atanmak üzere başvuruda

bulunan öğretmenler tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne

göre valiliklerce atanır.

Bu maddenin anlamı nedir?

Bilindiği gibi Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine her dönemde sınav ile öğretmen

alımı yapılırdı. MEB buna 17.04.2015 tarihli yönetmelik ile son verdi. Ayrıca

neredeyse tüm fen ve sosyal bilimler liseleri proje okulu kapsamına alınarak

normal atama sisteminin dışına çıkarıldı. Bir kısmından vazgeçildi. Ayrıca Anadolu

Öğretmen Liselerinin kapatılması sonucu bu okullar genellikle fen veya sosyal

bilimler liselerine dönüştürüldüler.

MEB in 2015 te yaptığı değişikliğe açılan davada yargı bu okulların statü itibariyle

özel okullar olduğuna öğretmen alımının da farklı olması gerektiğine karar verdi.

Bu karar ne zaman verildi?

Bu karar tam bir yıl önce verildi. Bu karara rağmen MEB hiçbir adım atmadı.

Düzenleme yapması gerekirken yapmadı. Hatta yargı kararına rağmen milli eğitim

müdürlüklerini uyarmadı (uyardı ise de onlar uymadı) daha bir hafta önce bile

norm fazlası atamalarında dahi bu okullara öğretmen atandı. Başka atama gruplarında

da aynı hata yapıldı.

Mmebbis sistemini düzeltmek MEB'in aklına, yer değiştirme süreci başladıktan

sonra geldi.

MEB'in açıklamasında da sorun var?

Açıklama şöyle idi.

Sadece Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liselerinde halen görev yapanlar ile

daha önce bu türdeki eğitim kurumlarında görev yaparken ayrılmış olanlardan

ayrıldıkları tarihten itibaren aradan beş yıldan fazla süre geçmemiş olanlar

bu eğitim kurumlarını tercih edebileceklerdir.

Bu açıklamada yer alan;

"daha önce bu türdeki eğitim kurumlarında görev yaparken ayrılmış olanlardan

ayrıldıkları tarihten itibaren aradan beş yıldan fazla süre geçmemiş olanlar

bu eğitim kurumlarını tercih edebileceklerdir."

ibaresinin hukukta yani mevzuatta karşılığı yok.

Evet bu yöntem kullanılabilir ama mevzuatla yapılması gerekir.

MEB ne yapmalı?

MEB bugünden tezi yok bir açıklama yapmalı ve Fen ile Sosyal Bilimlere hangi

yöntemle ve ne zaman öğretmen alınacağını duyurmalıdır. Ve bu konuda yönetmelik

düzenlemesini yapmalıdır. Hatta gerekirse yer değiştirme sürecini uzatmalı ve

kısa bir düzenleme ile sorunu çözmelidir. Örneğin hizmet puanının yanı sıra

değerlendirme formu devreye sokulabilir. ( liyakati ölçen yüksek lisans/doktora

eğitimi, kıdem, bu tür kurumlardaki hizmetler aylıkla ödül/ ödül, yayınlanmış

eserler, geçmişte sınav ile her türlü Anadolu lisesi ile fen ve sosyal bilimler

liselerine atanıp yapılan görevler. ..)

Değerlendirilerek bir sistem kurulabilir ya da yeniden sınava dayalı bir sisteme

dönülebilir. Dönüşen okullardaki öğretmenlerin kadroları bu kurumlardan ayrılacakları

zamana kadar korunabilir...

Bunlar tabii ki tartışmaya açık konular ama MEB' in bir an önce açıklama yapması

elzemdir.

Susarak geçirilecek süreler MEB'e olan güveni azaltmaktadır.

Öğretmenlerden mağdur olduğunu düşünen varsa durumlarını da içeren ( daha önce

bu kurumlara çalışmış olmak, halen bu tür bir kuruma dönüşen bir kurumda çalışıyor

olmak, sınavla bu tür kurumlara atanmış olmak... ) ve atanmak istedikleri kurumu/kurumları

ve atanma taleplerini içeren bir dilekçeyi kurumlarına vermelerini öneririz.

Gelecek cevaba göre yargıyı düşünebilirler.

Maksut Balmuk


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.