MEB Tarihinde Bir İlk!

Türkiye'de ilk defa bir imam hatip lisesinde Klasik Sanatlar ve Mûsikî Proje Okulu İstanbul Üsküdar'da hayata geçiriliyor.

MEB Tarihinde Bir İlk!
16 Haziran 2016 Perşembe 10:49

Millî Eğitim Bakanlığı, tarihinde bir ilk uygulama ile sanat ve mûsikî alanında özgün bir çalışmaya imza atıyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren İstanbul ili Üsküdar ilçesi Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesinde, “Klasik Sanatlar ve Mûsikî Projesi”  uygulanıyor.

Bu projenin gerçekleşmesiyle birlikte öğrenciler; klasik sanatlarda, özellikle Hüsn-i Hat ve Mûsikî alanlarındaki bilgi ve becerilerini artıracak, kültür ve medeniyet mirasımızın devamlılığını sağlamada önemli bir kazanım elde etmiş olacak. Böylece sanat bilinci gelişmiş bireylerin, kabiliyetleri doğrultusunda daha donanımlı yetişmeleri, özgüvenleri yüksek ve sanatçı bir kimlikle hayata atılmaları hedeflenmektedir. Bilindiği gibi Türk-İslam sanatlarının merkezinde yer alan hat sanatı, insanın estetik anlayışına hitap etmektedir. İnsandaki güzellik ve estetik ilgisi yine onun özündeki farklı kabiliyetlerin keşfi ve geliştirilmesi ile birbirini tamamlar. Hüsn-i Hat’a ilgi duyan öğrencilere başlangıç seviyesinde bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlayan bu projede teoriden çok pratiğe ağırlık verilmesi esas alınmaktadır. Öte yandan duygu, düşünce veya bir olayı anlatmak gayesiyle ölçülü ve ahenkli seslerin ritimli veya ritimsiz olarak estetik bir şekilde bir araya getirilme sanatı olan mûsikî, yerel ve evrensel bir boyut içermektedir. Medeniyetimizin mirası olan mûsikî kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak, iyi bir ses terbiyesi ve mûsikî eğitimi almak ile mümkündür.

Klasik Sanatlar ve Mûsikî Projesi ile geçmişle gelecek arasında bir bağ kurmak amacıyla önemli bir adım atılmış olmaktadır. İstanbul Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesine yetenek sınavı ile Hüsn-i Hat bölümü için 34, Mûsikî bölümü için 34 öğrenci olmak üzere toplamda 68 öğrenci almaya karar verildi. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ilk defa uygulanacak bu projenin başvuruları okulun  20-29 Haziran 2016 tarihleri arasında doğrudan, posta veya web sitesi üzerinden yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için okulun http://hakkidemiranadoluihl.meb.k12.tr adresi ziyaret edilebilir.

ÖĞRENCİ ALIMINA İLİŞKİN  İŞ VE İŞLEMLER

- Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulunun 8 inci sınıfını bitiren erkek öğrenciler http://hakkidemiranadoluihl.meb.k12.tr/ web sitesi üzerinden başvuru yapabildikleri gibi, öğrenim belgesi, dilekçe ve bir adet fotoğraf ile birlikte öğrenim görmek istediği alanı belirleyip okul müdürlüğüne başvuruda bulunabileceklerdir.  

- Başvurular 20 - 29 Haziran 2016 tarihleri arasında doğrudan veya posta yoluyla ilgili okul müdürlüğüne yapılacaktır. Postadaki gecikmeler nedeniyle zamanında ulaşmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

- Okul müdürlüğünce, sınav giriş belgesi düzenlenecek ve sınava girecek öğrenci listeleri 30 Haziran - 04 Temmuz 2016 tarihleri arasında okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecektir.

- Öğrenci seçimine ilişkin yetenek sınavı 11 - 15 Temmuz 2016 tarihleri arasında tek aşamalı olarak komisyon marifetiyle yapılacaktır.

- Öğrenci seçimi, yetenek sınavında 50 (elli) puan barajının altında kalan öğrenciler başarısız sayılarak değerlendirmeye alınmaz. Yetenek sınavında 50 (elli) ve üzerinde puan alanların; yetenek sınavının % 70'i ile yüzlük sisteme dönüştürülen ortaöğretime yerleştirme puanının % 30'u alınarak 100 (yüz) tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre yapılır. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanı olmayan öğrencilerden 50 (elli) baraj puanı aranmaz.

- En yüksek puandan aşağıya doğru yapılan sıralamaya göre belirlenen kontenjan kadar asil ve yedek liste 15 Temmuz 2016 mesai bitiminde okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilecektir.

- Öğrencilerin kayıtları, 18 - 19 Temmuz 2016 tarihleri arasında e-Okul sistemi üzerinden yapılacaktır.

- Kayıtlar sonucunda açık kontenjan bulunması durumunda; yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilerek 20 Temmuz 2016 tarihinde okulda ve okulun internet sayfasında ilan edilerek ayrıca öğrenci velilerine bildirilecektir.

- Yedek listeden kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları 21 Temmuz 2016 tarihinde yapılacaktır. Buna rağmen açık kontenjan kalması durumunda yedek listeden öğrenci kayıtlarına devam edilecek ve 22 Temmuz 2016 tarihinde kayıt işlemleri tamamlanacaktır.

- Okulun açık kontenjanı bulunması ancak yedek listesinde yeterli sayıda öğrencisi bulunmaması veya yedek listesi olmaması halinde; 23-24 Temmuz 2016 tarihleri arasında aynı usulle sınav yapılarak açık kontenjan kadar başarılı öğrencinin kayıt işlemleri yapılarak öğrenci alım süreci tamamlanacaktır.

- Okula kayıt yaptıranlardan; tercihleri doğrultusunda farklı bir okula yerleşen öğrenciler, "Klasik Sanatlar ve Musiki" projesi uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesindeki kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacaktır.

- Klasik Sanatlar ve Musiki projesi uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesinde açık kontenjan bulunması halinde; diğer ortaöğretim kurumlarının 9 uncu sınıflarından Bakanlıkça belirlenen esaslara göre Eylül ayının son haftasında yapılacak yetenek sınavı ile öğrenci nakil ve geçişi yapılabilir. Bu tarihten sonra diğer ortaöğretim kurumlarından öğrenci nakli ve geçişi yapılmaz.

- Ulaşım imkanı olmayan mesafelerdeki yetenekli öğrencilerinde okula kayıt yaptırabilmesi için Okul bünyesinde “Pansiyon” da açılacaktır.

PROJE ÇALIŞMA TAKVİMİ

Öğrenci Listelerinin İlanı                                                        30 Haziran - 4 Temmuz 2016 3

Yetenek Sınavının Yapılması                                                 11 - 15 Temmuz 2016 4

Asil ve Yedek Sıralama Listelerinin İlanı                                  15 Temmuz 2016

5 Kayıtların Yapılması                                                           18 - 19 Temmuz 2016

6 Yedek Listeden Kayıtların Yapılması                                    21 Temmuz 2016

7 Boş Kontenjanlar İçin Yedek Listeden Kayıtların Yapılması     22 Temmuz 2016

8 Açık Kontenjanlar İçin Sınav ve Kayıtların Yapılması             23 - 24 Temmuz 2016 

(kamuajans)

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.