MEB Teftiş Sisteminin Sorunları Ve Mevcut Tasarının Amaçları

Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yapısı içerisinde yer alan iki farklı denetim mekanizmasının varlığının getirdiği olumsuzluklar uzun

MEB Teftiş Sisteminin Sorunları Ve Mevcut Tasarının Amaçları
06 Haziran 2016 Pazartesi 00:20

Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yapısı içerisinde yer alan iki farklı denetim mekanizmasının varlığının getirdiği olumsuzluklar uzun yıllar boyunca yaşanmış ve gelinen noktada iki başlılığın kaldırılması ve denetim sisteminin tek çatı altında birleştirilmesi bir zorunluluk halini almıştı. Milli Eğitim Bakanlığının denetim sisteminin yapısının işlevsel olmadığı ve tenis sisteminin tek çatı altında birleştirilmesi, seksenli yılların başından beri sempozyumlar, paneller, konferanslar, farklı üç Milli Eğitim Şurasında alınan kararlar, TBMM araştırma komisyonu raporlar, akademik çevrelerce yapılan bilimsel çalışmalar ve tüm eğitim sendikalarınca ortaya konulmuştu. Bu çalışmalar neticesinde 2014 yılında çıkanlar 6528 sayılı yasa ile MEB denetim sistemi, MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı koordinesinde il Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde birleştirilmiştir. Ancak geçen süre içerinde birtakım sorunlar ortaya çekmiştir:

 

1- Doğu ve Güneydoğu İllerimizdeki Müfettiş Sayısının Yetersizliği; Mevcut durumda doğu ve güneydoğu illerimizde çalışan maarif müfettişleri, bölge çalışma sürelerini tamamladığından batı illerimize atanmakta ve bu atama sonucunda kimi illerimizde hiç bir müfettiş kalmazken, bazı illerimizde bir ya da iki müfettiş kalmaktadır. Bu durum birçok ilimizde denetim sistemini fiilen tıkanmıştır. O bölgelerde bulunan illerimize yönelik sınav açıp, müfettiş yardımcısı alıp, atamaya kalkışılırsa, doğu ve güneydoğu illerimize deneyimsiz öğretmen deneyimsiz müfettiş ve diğer kamu görevlileri beklenen verimli hizmeti yapmakla ciddi şekilde zorlanacaklardır. Mevcut yasa tasarısının yasalaşması halinde oluşturulacak "Çalışma Merkezleri" ile bu sorun ortadan kalkacak daha etkili ve verimli bir denetim sistemi oluşturulacaktır.

 

2- Milli Eğitim Müdürüne Bağlılık Sorunu;. 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname gereğince; Bakanlık taşra teşkilatına bağlı tüm kurumların teftiş, inceleme, soruşturma, araştırma hizmetleri İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde faaliyet gösteren Maarif Müfettişlerince yürütülmektedir. Tenis ve soruşturma gibi hassas görenlerin il müdürlüklerine bağlı olarak yürütülmesi, bağlı olduğu amirin icraatlarını denetleme sonucunu doğurduğundan amir olan İl Milli Eğitim Müdürünün icraatlarına uygunluk verme noktasında sorunlar oluşturmakta, amirinin yaptığı işleri denetlemek ve sorgulamak gibi idare hukukunda yer almayan bir uygulama ve değerlendirmeye neden olmaktadır. Mevcut yasa tasarısının yasalaşması halinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin rehberlik ve denetim faaliyetlerinde karşılaşılan idare hukukuna uygun olmayan yöntemlerle denetim yapma işlevi ortadan kalkacaktır. Maarif Müfettişlerinin Bakanlığım!. Teftiş Kurulu Başkanlığına bağlanması suretiyle denetim sistemimiz gerçek anlamda rasyonel ve objektif olacaktır.

 

3- Merkezde Görevlendirme Uygulamasının Getirdiği Sorunlar; Halen Bakanlığımız merkez teşkilatında Rehberlik ve Denetim Başkanlığı bünyesinde kadrolu müfettiş bulunmamakta; merkez teşkilatının müfettiş ihtiyacı değişik illerden merkez teşkilatına görevlendirme yapılması yoluyla giderilmektedir. Bu durum hukuken 2014 yılında birleştirilen denetimi fiilen tekrar ikiye ayırmakta ve uygulamada da birçok soruna neden olmaktadır. Rehberlik ve Denetim Başkanlığında görevlendirilen müfettişlerin Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün personeli olmaları, bakanlıktaki görevlendirme sürelerine ilişkin hiçbir güvencelerinin olmaması, milli eğitim müdürlerinin veya bakanlıktaki üst düzey bürokratların soruşturmalarını yaparken il milli eğitim müdürlüğü personeli olmalarının doğurduğu sorunlar 'can müfettişlerin Bakanlık merkez teşkilatına bağlanması ile ortadan kalkacaktır.

 

4- Müfettişlikte Kariyer Basamakları Olmayışı;  Diğer bakanlıklarda çalışan bütün müfettişler müfettiş yardımcısı, müfettiş ve başmüfettiş veya denetçi yardımcısı, denetçi ve başdenetçi ünvanlanyla çalışmakta iken Milli Eğitim Bakanlığında müfettişler arasında kariyer basamakları bulunmamaktadır. Hükümetimizin son yıllarda yaptığı birçok değişiklikle birçok meslek grubunda örneğini öğretmen, polis. imam-hatip, vaiz gibi mesleklerde kariyer basamaklan oluşturulmuştur. Maarif Müfettişleri arasında kariyer basamaklan oluşturularak sorun giderilmektedir.

 

5-Güvenlik Sorunu;  Müfetişler özellikle soruşturma görevlerini yürütürlerken zaman zaman güvenlik sorunları  yaşamaktadırlar. Soruşturma taraflara müfettişlere baskı yapmak için tehdit ede bilmektedirler. Özellikle küçük illerde müfettişlerin soruşturmaların' yaptıktan, cezateklif ettikleri (belli görevlerden alınması, kanunun kapatılmasını teklif ettikleri) kişilerle sürekli yüz yüze olmayan kendileri ve aileleri açısından risk oluşturmaktadır. Bu gibi sorunlara uğraşmak zorunda kalan birçok müfettiş olmuştur.

 

6-Yerel Baskılar;  Müfettişlerin illerde çalışmaları zaman zaman yerel baskılara maruz kalmalarına neden olmaktadır. Bir kurum açılışı ile ilgili inceleme yapan müfettiş olumsuz kanaat bildirdiği zaman veya bir soruşturma yürütürken yerel siyasetçiler, milli eğitim mülki ve idari amirler tarafından baskıya maruz kalabilmektedir.

 

7- Uygun Olmayan Komisyon Görevleri;  2010 yılından bu yana İl ve İlçe Milli EğitimMüdürlüklerinin denetimi illerde bulunan müfettişlerin görev alanında olduğu için müfettişlerin bu toplantılara katılmaları uygun değildir. Çünkü müfettişler aynı zamanda üyesi bulundukları komisyonun çalışmalarını da denetlemekle yükümlüdürler ve bu komisyonların üyesi olmamaları gerekir. Hukuki açıdan uygun olmayan bu durum da söz konusu tasarının yasalaşması ile ortadan kalkacaktır.

 

Sonuç olarak; söz konusu yasa tasarısının yasalaşması halinde yukarda yer alan sorunlar ortadan kalkacak ve idari ve kalite süreçlerinin, eğitim politikalarına, stratejik plana ve mevzuata uygun olarak yürütülmesi ve sürekli iyileştirilmesi; kamu kaynaklarının daha etkin, verimli ve yerinde kullanımına katkı sağlayım, yol gösterici, doğabilecek zararları önleyici daha etkin bir denetim ve rehberlik sistemi oluşturma hedefi sağlanacaktır.

 

kamudanhaber


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.