MEB'den Koordinatörlük Görevi Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Koordinatörlük Görevi konusunda resmi yazı yayınlandı.

MEB'den Koordinatörlük Görevi Yazısı
15 Kasım 2016 Salı 11:16

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı: 62045208-0-E.12336661

Konu: Koordinatörlük Görevi

03.11.2016

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar

b) Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

c) Milli Eğitim Bakanlığı (Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 18.03.2015 tarihli ve 62045208-903.07-E.2977323 sayılı yazısı

Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve ilgi (b) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda öğrenim gördükleri program türünün özelliğine göre işletmelerde mesleki eğitim (beceri eğitimi) veya staj yapmaktadırlar.

İşletmelerde yapılan mesleki eğitim ve staj, öğrencilerimizin mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını geliştirmelerini, iş hayatına uyumlarını, gerçek üretim ve hizmet ortamında yetiştirmelerini ve okulda olmayan tesis, araç-gereci tanımalarını sağlayan önemli bir mesleki eğitim ve öğretim sürecidir.

Bilindiği üzere, işletmelerdeki mesleki eğitimle staj çalışmalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla atama alanı atölye ve laboratuvar öğretmenliği (mesleki ve teknik eğitim alanında eğitimi yapılan meslek alanları) olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilmektedir.

İlgi (b) Yönetmeliğin 88 inci maddesi gereğince yapılan koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde, öğretmenlerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerinde ve bunların okul yönetimlerince takip ve kontrollerinde farklı uygulamaların yapıldığı Bakanlığımıza intikal eden bilgilerden anlaşılmaktadır.

Bu nedenle, koordinatör öğretmenlik görevinin etkili ve verimli bir şekilde yerine getirilmesini temin etmek amacıyla her kademedeki yöneticiler ile öğretmenler, söz konusu göreve ilişkin iş ve işlemleri ilgili mevzuat hükümleri ile birlikte aşağda yer alan açıklamalara göre yerine getireceklerdir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.