MEB’den liselere yeni model: İşte ayrıntılar

MEB’den liselere yeni model: İşte ayrıntılar

Milli Eğitim Bakanlığı lise öğretimini baştan şekillendirecek yeni model çalışmalarında sona yaklaştı. Bakanlığın, mart ayında açıklamaya hazırlandığı yeni modelde, liselerde ders saatleri azalırken, öğrenciler üniversite hedefleri doğrultusunda alanlarında ‘‘derinleşecek’’ ve değişen hedefler durumunda da ‘‘esnek’’ koşullara sahip olacak.
Lise son sınıfları pilot bölgelerden başlamak üzere yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı olarak düzenlemeye hazırlanan MEB’de, yeni modele ilişkin hazırlıklar son şeklini almaya başladı. Üzerinde çalışılan taslak, temel derslerin ilköğretimde verilmesinin ardından çocukların ilgilerine göre ‘‘derinleşeceği’, ilgilerinin değişmesine göre alanlarını da değiştirebilecekleri ‘‘esnek’’ bir model olacak.Mesleki eğitime hız

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, bakanlığın 5 yıllık strateji planı kapsamında hazırladığı modele ilişkin çalışmalarda öne çıkan fikir yeni bir dershane ya da üniversite sınavına hazırlık sistemi değil, yeni bir ortaöğretim modeli oldu. Bu kapsamda ilk olarak liselerdeki zorunlu ders saatlerinin azaltılması planlandı. Öğrencilerin üzerinden ‘‘zorunlu’’ yükün kaldırılmasının ardından MEB, öğrencilerin üniversite ilgi, yetenek ve yönelimlerini ölçerek, hedefler sunmayı amaçladı. Sonrasında ise öğrencilere kalan zamanlarda ilgilerine göre çalışmalar yürütebilecekleri çalışmalar yapmasının önünün açılması hedeflendi. İlköğretimde temel derslerin alınmasının ardından bunların lisede tekarlanmayarak arttırılan zamanlarda öğrenciler üniversite yönelimlerine göre alanlarında ‘‘derinleşecek’’. Tercih ettiği alanlardaki ders saatleri artırılacak ve laboratuar çalışmaları ile bu dersler desteklenecek. Modele ilişkin ‘‘trafik metaforu’’ kullanan MEB, “Yani hızlı gitmek, ortadan gitmek, kenardan gitmek gibi, çocuğun her an şerit değiştireceği esnek bir model” tarifi ile modeli açıklıyor.

Bakanlık yükseköğretim düşünmeyen öğrenciler için de mesleki eğitime hız verecek. Bilişim sektörü, hizmet sektörü ile çalışmalar yürüten MEB, uluslararası sertifika ve belge sistemleri oluşturarak bu alanda sektör temsilcileri ile protokoller de imzaladı. Sektörlerin ihtiyacı doğrultusunda eğitimler verilmesi planlanırken, öğrencilerin mezun olduklarında ellerinde gelir elde edebilecekleri bir mesleki belgenin olması planlanıyor.
YORUM EKLE
YORUMLAR
,,,,,
,,,,, - 3 ay Önce

typ meb güvenlik calisaniyim takdir edersiniz ki son zamanlarda çocuklarımız okul çevresi istismar çakmak gazi çekenler ve asayiş den aranan bir sürü tehlikeli kişiler ben göreve basladigim zamandan bu yana tehlikeler bulunduğum okulda benim görevimi önemseyip genel kollukla birlikte çalışarak %10 a kdr düştü okuldan kaçma olayı da kalmadı idare memnun veliler memnun biz işimizi seviyoruz ama aldığımız para asgari ücret ve 9 ay sonra çıkış veriliyo seneye işe girip giremiycegimizi bilmiyoruz en azından bizlere süreklilik getirsinler lütfen bakanım bizlere yardımcı olun universitelerdeki hastanedeki guvenliklerden hic bir farkımız yok hepimiz 5188 kanununa gore çalışıyoruz lütfen bizlere ses olun meb güvenlik süreklilik istiyorum yada her okula bi hizmetli alımı koruma ve güvenlik adi altında bi kanun gelsin almak isteyen okullar alsın ne olur bizlere çare olun

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması