MEB'den proje okullarına yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yurt içinde ve yurt dışında yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla ya da başka ülkelerle iş birliği anlaşmaları çerçevesinde kurulan, ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ile kurumlara ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

MEB'den proje okullarına yeni düzenleme
01 Eylül 2016 Perşembe 17:48

MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmelik ile yurt içinde ve yurt dışında yerli veya yabancı kurum ile kuruluşlarla ya da başka ülkelerle iş birliği anlaşmaları çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar ile belirli eğitim reformu ve programları uygulayan okulların proje okulu olarak belirlenmesi, Bakan tarafından onaylanması, bu okul ve kurumlara yapılacak öğretmen atamaları, yönetici görevlendirmeleri ile bu kapsamda tanımlanan proje okullarının bünyesindeki ortaokullara öğrenci seçilmesine ilişkin esaslar belirlendi.

Buna göre, proje okulu belirleme komisyonu, bu yönde eğitim vermek üzere başvuru yapan okul veya kurumlardan il milli eğitim müdürlüğünce uygun görülenleri değerlendirecek ve bunlar kurumun bağlı olduğu genel müdürlüğe bildirecek.

Yeni düzenlemede, Bakanlığa bağlı bir okulun proje okulu olarak belirlenebilmesi için, uygulanacak çalışmanın niteliğine uygun kendi türünde fiziki alt yapı, donanım, insan kaynağına sahip olması, eğitsel ile sosyal faaliyetler bakımından bulunduğu yerleşim yerindeki diğer eğitim birimleri arasında ön plana çıkması gerekecek.

Dezavantajları veya başka bir nedenle beklenen gelişimi sergileyemeyen okullardan kapsamlı bir ilerleme planı hayata geçirmek üzere seçilmiş olması, Bakanlıkça ulusal ya da uluslararası düzeyde yeni veya farklı bir program yahut çalışmayı uygulayan veya uygulanması planlanan okul niteliği taşıması, kamu kurum/kuruluşları, organize sanayi ile serbest ticaret bölgesi, ilgili alanda büyük ölçekli işletme veya sivil toplum kuruluşları ile görev alanına uygun kendine has uygulamalar ve kapsamlı çalışmalar içeren konularda protokol yapması kriterleri de aranacak.

Başvurular içerisinden il milli eğitim müdürlüğü ve proje belirleme komisyonunca uygun bulunanlar, okulun bağlı bulunduğu genel müdürlüğün teklifi ve Bakanın onayı ile proje okulu olarak belirlenecek.

Proje okulu başvuruları yarıyıl tatilinde yapılacak. Başvuruların tamamlanması takip eden iki ay içerisinde sonuçlandırılacak.

-Öğrenci seçimi

Bakanlığın yeni düzenlemesine göre, gerekli görülmesi halinde bünyesinde ortaokul bulunan proje okullarına öğrenci alımı, okul yönetimince yapılacak yazılı veya yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre belirlenebilecek. Proje okullarında sınıf mevcutları en fazla 30 kişi olacak ve güvenlik tedbirleri uygulanan bölgelerden başka bir ildeki proje okuluna puan üstünlüğüne göre her şubeye en fazla iki misafir öğrenci kabul edilebilecek.

Proje okullarında öğretmen atanacaklarda adaylık süresi dahil en az 4 yıl öğretmenlik yapmış, zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumuna atanacaklar bakımından, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak gibi koşullar belirlendi.

Yöneticiler ve öğretmenler 4 yıllığına görevlendirilecek. Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süreyle yönetici veya öğretmenlik yapılamayacak. Görev süresi biten öğretmenlerin iş ve işlemleri okul müdürlüğünce, yöneticilerin ise il milli eğitim müdürlüğünce başlatılacak.

Proje okullarına 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 38'inci maddesine göre öğretim elemanları da ders vermek üzere görevlendirilebilecek ve görevlendirilecek öğretim elemanlarında bu yönetmelikte belirtilen şartlar aranmayacak. Proje okullarına en az doktora düzeyine sahip olmak kaydıyla aynı kanun ve maddeye göre öğretim üyeleri de yöneticilik yapabilecek. Görevlendirilecek öğretim üyelerinde bu yönetmelikte belirtilen koşullar dikkate alınmayacak.

-Proje okulu olmaktan çıkarma

Proje okullarının, her 4 yılda bir bu niteliklerini taşıyıp taşımadıkları ilgili komisyonca değerlendirilecek. Eğitim kurumunun proje okulu olmasını sağlayan durumların ortadan kalkması halinde en geç bir yıl içinde bağlı bulunduğu genel müdürlüğün uygun görüşü ve Bakan onayı ile proje okulu kapsamından çıkarılacak.

-Proje danışma kurulu

Ulusal ya da uluslararası proje yürüten, belirli eğitim reform ve programları uygulayan eğitim kurumlarında okul yönetimine rehberlik yapmak üzere proje danışma kurulu oluşturulabilecek.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre de yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte valiliklerce ataması yapılmış öğretmenler ile görevlendirilmesi yapılmış yöneticilerden 4 veya 8 yıllık görev süresini tamamlayanların görevleri sona erecek. Bunlardan 8 yıldan az, 4 yıldan fazla çalışanlar bu okullarda 8 yıllık görev süresi tamamlamak üzere atanabilecek ya da görevlendirilebilecek.

Görev sürelerini dolduran yönetici ve öğretmenler istekleri de dikkate alınarak ilgili mevzuatı uyarınca durumlarına uygun okullara öğretmen atanacak. Bu öğretmenlerden herhangi bir okula atanmak üzere başvuruda bulunmayanların veya tercihlerinden birine atanamayanların görev yerleri il içerisinde valiliklerce resen belirlenecek.


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.