Memurlar dil tazminatını nasıl alır?

Memurları bildikleri dile göre yabancı dil tazminatı alıyor. Peki yabancı dil tazminatı nasıl alınır?

Memurlar dil tazminatını nasıl alır?
28 Nisan 2016 Perşembe 08:42

Kamu çalışanlarının bazılarına; bildikleri yabancı dillere, bu dilleri bilme seviyelerine ve görevleri sırasında yabancı dil bilgilerinden yararlanma durumuna göre Yabancı Dil Tazminatı ödenir.

YABANCI DİL TAZMİNATINDAN YARARLANABİLECEK OLANLAR

Aylıklarını;

*657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,

*926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu,

*3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu,

*3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu,

*2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu

*2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu

hükümlerine göre aylık almakta olanlar (kadro karşılığı sözleşmeli personel dahil), gerekli koşulları taşımaları şartıyla Yabancı Dil Tazminatından yararlanabiliyorlar.

DİL TAZMİNATI ÖDEMESİNE ESAS YABANCI DİLLER

Kamu personeline; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için Yabancı Dil Tazminatı ödenebiliyor.

YABANCI DİL BİLGİ SEVİYESİNİN BELİRLENMESİ

Yabancı Dil Tazminatından yararlanabilmek için, ilgili kamu personelinin yabancı dil bilgi seviyesinin bilinmesi gerekiyor.

Yabancı dil bilgi seviyeleri, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonucuna göre belirlenmektedir. Yapılacak bu sınavlarda;

**90-100 arasında puan alanların (A) seviyesinde,

**80-89 arasında puan alanların (B) seviyesinde,

**70-79 arasında puan alanların (C) seviyesinde,

**60-69 arasında puan alanların (D) seviyesinde,

**50-59 arasında puan alanların (E) seviyesinde

yabancı dil bilgisine sahip oldukları kabul edilmektedir.

 YDS HANGİ DİLLER İÇİN VE NE ZAMAN YAPILIR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavları;

-Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için; Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir defa ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir defa olmak üzere yılda iki defa

-Diğer diller için; Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda bir defa yapılıyor.

 ÖDENECEK DİL TAZMİNATI MİKTARI

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı sonucuna göre, her bir dil için; (A) düzeyinde başarılı olanlara 1500, (B) düzeyinde başarılı olanlara 600 ve (C) düzeyinde başarılı olanlara 300 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere belirlenen miktarlarda aylık Yabancı Dil Tazminatı ödeniyor.

Ayrıca, yabancı dil tazminatı ödemesinde, farklı diller için farklı miktarlar belirlenmesi mümkün olabileceği gibi, personelin görev yeri, kadro unvanı ve sorumluluğuna, bildiği yabancı dil sayısına ve düzeyine göre de farklı miktarlar belirlenmesi söz konusu olabiliyor.

Yabancı dil tazminatı ödemelerine ilişkin olarak yürürlüğe konulmuş bulunan Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda; hangi düzeyde yabancı dil bilgisine sahip personelden hangileri hakkında hangi gösterge rakamlarının uygulanacağı belirtilmiştir.

Öte yandan, bu tazminata hak kazanmada ve ödemelerde aylıklara ilişkin hükümler uygulanmaktadır. Bu tazminattan Damga Vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesinti yapılmıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.