Okul Müdüründen Öğretmene, Sınıf İçinde Büyük Saygısızlık!

Bir arkadaşımız sayfamızın mesaj bölümünden bize ulaşarak maruz kaldığı saygısızlığı bizimle paylaştı.

Okul Müdüründen Öğretmene, Sınıf İçinde Büyük Saygısızlık!
24 Kasım 2016 Perşembe 12:51

Bir arkadaşımız, sayfamızın mesaj bölümünden bize ulaşarak maruz kaldığı saygısızlığı bizimle paylaştı. İşte öğretmen arkadaşımızın dilinden, yaşadığı saygısızlık:

"Bugün sınav yaparken öğrencinin biri sınıfta yerine geçmedi. Yerine geçmediği takdirde sınav olamayacağını söyledim. Çocuk sınav yapmazsanız yapmayın dedi. Sınava girmezse rapor almadan kendisini aynı sınava bir daha koyamayacağımı bildirdim. Çocuk dalga geçerek ben rapor alır sınava girerim dedi. Ben de tercihine saygı duydum. 10 dakika sonra benden dışarı çıkmak için izin istedi ben de izin verdim. Beş dakika sonra okul müdürü ile sınıfa geri döndü. Müdür bey benden izin almadan direkt çocuğun önüne sınav kağıdı bırakıp bu çocuğu sınav yapacaksın dedi. Ben bir şey diyemedim. Öğrenmek istediğim şu böyle bir durumda ben çocuğu sınav yapmak zorunda mıyım? Yönetmelik ne der bu konuda bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Okul müdürü sınıftan çıktıktan sonra da dalga amaçlı şarkı söyledi tüm sınıf güldü. Bir nevi otoritem sarsıldı ne yapabilirim?"

Okul müdürünün bir öğretmenin sınıfına girip derse herhangi bir biçimde müdahale etmesi kesinlikle kabul edilemez. Müdür her ne kadar kurum amiri ise de o sınıfın amiri o anda sınıfta dersi olan öğretmendir ve sınıfın kontrolü de dersin kontrolü de öğretmene aittir. Bu bağlamda okul müdürünün eylemi, anlatıldığı üzere, bütün öğretmenlere yapılmış olan bir terbiyesizliktir, aymazlıktır, haddini bilmezliktir. Bu duruma karşı yapılacak ilk şey müdürün kendisi ile birebir görüşmek ve durumun detayını birlikte irdelemektir. Sonrasında da gerek mesai arkadaşlarından, gerek o anda sınıf içindeki öğrencilerden ve gerekse sendikalardan konu dâhilinde yardım istenmelidir. Kimsenin yaptığı kimsenin yanına kalmamalıdır. Ortada bir öğretmenin durumu değil, bütün öğretmenlerin durumu vardır çünkü. Çünkü bir öğretmene yapılan aymazlık ve haddini bilmezlik, hepimize yapılmıştır. Okul müdürünü kınıyoruz!

Bunun dışında, bu duruma neden olan konu ise şöyle ele alınabilir: Sınıfta bulunan bir öğrenciyi sınav günü sınav yapmak zorundayız bütün öğretmenler olarak. Burada öğrencinin hangi yerde oturduğu önemli ise bunu "Yerine geçmezsen seni sınav yapmam" gibi bir yaklaşım yerine farklı yollara başvurarak gerçekleştirebiliriz. Örneğin öğrencinin yanındaki diğer öğrencileri yer değiştirebilir, sıraların yerini ve biçimini değiştirip oynatabiliriz. Durum bütün sınıfın ya da çocunluğun katılacağı bir komploya doğru ilerlerse bunu rapor edip kendimizi duruma karşı savunabilir.

Unutmamalıyız ki sınıf bizim mekânımızdır. Bizler okul sıralarında, ders esnasında sınıfa okul müdürü girdiğinde ayağa kalkma gafletine düşüp okul müdürünce "Terbiyesizlik yapmayın! Sınıfınızda zaten bir öğretmen varken, bu kapıdan her kim girerse girsin, öğretmeninizin izni olmaksızın ayağa kalkmanız öğretmeninize saygısızlıktır!" fırçasını yiyen bir nesiliz! Ki gerçekler de bunlardır! Sınıfında ders işleyen öğretmen, o sınıfın tek hâkimidir, tek sahibidir! Ders içinde, sınıfın kapısından girecek olan herkes ise yalnızca o sınıfın misafiridir! Hakkımızı savunalım, birbirimizi kimseye karşı ezdirmeyelim!


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.