Profesör Okul Müdürleri Aidat Toplar mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Cumhurbaşkanının imam hatip okulları başta olmak üzere akademisyenlerin okul müdürlüğüne getirilmesi teklifinin ardından

Profesör Okul Müdürleri Aidat Toplar mı?
11 Nisan 2016 Pazartesi 22:43

Ak Parti iktidarının başladığı dönemde imam hatip okullarımızda 70 bin civarında öğrenci bulunmaktaydı . İmam hatip orta kısımları ise kapalıydı . Şükürler olsunki 14 yılın sonunda bir milyonun üzerinde imam hatipli öğrencimiz oldu . Bunun yanında imam hatiplerimizin orta kısımları yeniden açılarak vesayet ve zorbalık dönemi sona erdi . Ortaokul ve liselerimizde Kuran'ı Kerim , Siyeri Nebi gibi dersler seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı . Bütün bu güzelliklerde imzası olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğam siyasi irade olarak üzerine düşeni fazlasıyla yaptı .

Ancak Cumhurbaşkanının akademisyenlere çağrıda bulunarak gelin şu imam hatip okullarına müdür olun sözünün altında yatan nedenler iyi irdelenmelidir . Sayın Cumhurbaşkanının kendiside imam hatipli olduğu için , imam hatip okullarının geçmiş dönemlerle kıyasını çok iyi yapacağını biliyoruz. Cumhurbaşkanının imam hatip okullarında okuyan öğrenci sayısındaki artıştan memnun olsada kamuoyu önündeki bu çıkışının altında yatan nedenin , imam hatip okullarındaki eğitim kalitesinden memnun olmadığı gözlemleniyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığı programlarında Sayın Cumhurbaşkanının " müfredat , müfredat , müfredat" çıkışlarının altında yatan nedeninde eğitim kalitesinden memnun olmadığının işaretleridir .

Ak parti iktidarı döneminde en çok eleştirilen konuların başında gelen eğitimden Cumhurbaşkanınında rahatsız olduğu aşikardır . Sayın Cumhurbaşkanının, Cunhuriyet tarihi boyunca yapılan öğretmen ataması kadar atama yaptık. Tüm sınıfları teknoloji ile donattık . Ücretsiz ders kitapları dağıttık . Yeterince derslik yaptık . Sözleri , iktidar olarak yatırım ve atamalar konusunda biz üzerimize düşeni yapmamıza rağmen Eğitim'de başarılı olamadık serzenişinin dışa vurumudur.Akademisyen Okul Müdürleri Bu Sorunu Çözer mi ?

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan okul müdürleri Zaman'ının büyük çoğunluğunu eğitim öğretime değil , Okulların fiziki ve sosyal donatı sorunlarını çözmeye harcamaktadır . Okul müdürlerimiz Bakanlığın aidat toplayamazsın , veliden bağış alamazsın emrine rağmen okullarının hizmetli , tadilat tamirat ve sarf malzeme sorununu çözmek için velilerden para toplamakta , hemde bunu Bakanlığın emirlerini çiğnemeden yapmaya çalışmaktadır.

Okullarınızın en öncelikli sorunu temizlik ve hizmetli sorunudur . Bunun yanında tamirat , tadilat sorunu bulunmaktadır . Kırtasiye malzemesi ve sarf malzeme temini sorunu bulunmaktadır . Güvenlik personeli sorunu bulunmaktadır . Kısaca okullarımızın ödenek sorunu bulunmaktadır . Fedakar okul müdürleri , müdür yardımcıları ve öğretmenlerimizin gayretiyle velilerden toplanan paralarla okullar idare edilmektedir .

Hiç sınıf tozu yutmamış , velilerle karşı karşıya gelmemiş , eğitimin sadece kuramını okuyup yazan akademisyenlerin uygulamaya gelince sahada başarılı olabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz . Okul müdürlüğü başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığında idareciliğin okulu olmadığı için öğretmenler idareciliği alanda tecrübe ederek öğrenmektedirler . Bu akademisyenler belki ekonomik olarak hiçbir sorunu olmayan , idari ve mali işleri farklı yöneticiler tarafından yönetilen özel okullarda başarılı olabilirler .

Ancak, velilerden aidat toplamadan ayakta duramayacak , kapısında güvenlik personelleri bile bulunmayan okullarda hayal kırıklığına uğrayacaklardır . Nöbetçi öğretmenin müdür odasına girip , kalorifer çalışmıyor, tuvalet yukarıdan su akıtıyor , toner bitti , veliler öğretmenin üzerine yürüdü , tuvaletlerde sabun bitmiş müdür bey diye sözlerinin karşısında profesör müdürlerimizin ne cevap vereceğini bizde merak etmekteyiz .

Sonuç olarak okullarda dışarıdan akademisyenleri müdür olarak getirmek bu şartlarda hayalden öteye gitmez . Denense bile bu yönetmelikle ve imkanlarla hayal kırıklığı yaratır . Milli Eğitim Bakanlığının Büyükşehir'ler başta olmak üzere her geçen yıl devlet okullarındaki kalitenin düştüğünün farkına varması gerekiyor . Bu nedenle devlet okullarından hızlı bir şekilde özele geçiş var .Okulların düşen kalitesini müdürlere bağlayıp sorunu akademisyen müdürlerle çözeriz diye düşünürseniz hata edersiniz . Soruna bütüncül bakıp , alandan gelen eğitimcilerle akademisyenleri buluşturup ortaya kafası çalışan ve bu işi kendisine dert edinen kişilerle yeni bir eğitim modeli ve yönetim stratejisi ortaya koymak gerekiyor .


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.