Şubat Atamasında Kaç Bilişim Öğretmeni Atanacak?

Kodlama ve yazılım eğitiminin tüm gelişmiş ülkelerde eğitimde en önemli ders olarak gösterilmesinin ardından Türkiye'de de konu ile ilgili çalışmalar

Şubat Atamasında Kaç Bilişim Öğretmeni Atanacak?
18 Haziran 2016 Cumartesi 10:18

 Bilişim Öğretmenleri için sonunda müjdeli haberler geliyor. Uzun süredir gündemde olan Kodlama Dersi, müfredata giriyor. Tüm kademelerde zorunlu olması beklenen Kodlama Eğitimi dersi ile birlikte, çok sayıda Bilişim Öğretmeni alımına ihtiyaç duyulacak. Alımı yapılacak olan Bilişim Öğretmeni sayısının 7500 olacağı tahmin ediliyor.

Bilişim Öğretmenlerine Destek Büyüyor...

Bilişim Öğretmenleri kodlama eğitimi ile geleceğin yazılım beyinlerini yetiştirecek. Kodlama Eğitimi, sadece yazılım işi ile uğraşacak olan kişiler için değil, her işte daha analitik ve hızlı düşünebilme seviyesini artırdığı için, çok önemli bir boyut kazanıyor. Kodlama Eğitimi sayesinde, yeni nesiller daha akıllı, pratik, analitik düşünebilen, sorunlara daha net çözümler üretebilen, üretken bireyler olacak.

Kodlama Dersinin önemini, bilişim öğretmenleri sosyal medyada çok etkili bir şekilde dile getiriyorlar. Hemen hemen her gün twitter'da gündeme oturan bilişim öğretmenleri, kodlama dersi için hazır.

Bilişim Öğretmenleri Daha Önce de Önemli Bir Mektup Yazmışlardı...

Bilişim Öğretmenleri olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanına sesimizi duyurmak istiyoruz. Nasıl 1960'lı yıllardan gelen abilerimiz, ablalarımız teknolojiye biraz yabancı olduğu için şimdi bilgisayarda oyun oynayan çocuğu bilgisayar kurdu olarak tanımlıyorsa günümüzde yurtdışindan bazı uygulamardaki algoritmaları ezberleyip ülkemizde o kodları kopyalayıp robotik örnekleri verenler bazı çevrelerce teknoloji dehası olarak görülebilmektedir.

Anlaşılması gereken şudur ki bilgisayar bilimleri ile ilgili bilgisi yetersiz veya alt seviyede olanlar esasında bilgisayarda basit uygulamalar yapanları teknoloji dehası olarak görmektedir. Biz ise bu farkı sadece her kademede bilgisayar bilimleri eğitimi ile kapatabiliriz. Her kademede bilgisayar bilimleri eğitimi olduğunda artık herkes gerçeklerin farkında olup temelden donanımlı özgün projeler yürüten bir neslin önü açılacak... Bu yüzden atılması gereken adımlar biran önce atılmalıdır. Milli işletim sistemimiz pardus bir linux tabanlı işletim sistemidir. Bilgisayar Bilimleri eğitimi için donanım, yazılım ve dijital okuryazarlığı temele alan ilkokuldan üniversiteye zorunlu olacak müfredat acilen açıklanmalıdır.

Bilişim Öğretmenleri, yapacakları işe o kadar özen gösteriyorlar ki, sosyal medyada sürekli olarak bu dersi gündeme getiriyor ve faydalarından bahsediyorlar. Konu ile ilgili görüş belirten uzmanlar da, Kodlama Dersinin öneminden bahsediyorlar. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin eğitim sistemlerinde, bir numaralı ders olan Kodlama Dersi, şimdiye kadar ülkemizde önemsiz bir ders olarak görülüyordu. Bunun sonucu olarak, ülkemizde yazılım olarak dışa bağımlı olmamız da kaçınılmaz oluyordu. Kodlama Dersi ile birlikte, tıp alanında, otomotiv sektöründe, sanayide ve tüm alanlarda yazılımlarımızı kendimiz üreteceğiz ve dünyanın en gelişmiş ülkeleri sıralamasında zirveyi zorlayacağız...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.