Ünlü anketçi konuştu: Başkanlığa yüzde 56 ret

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin desteğiyle referandum sürecinin düğmesine basan AKP'ye kötü haber SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı'dan

Ünlü anketçi konuştu: Başkanlığa yüzde 56 ret

İSABETLİ seçim anketleriyle bilinen SONAR şirketinin başkanı Hakan Bayrakçı, başkanlık sistemi için yapılması planlanan anayasa değişikliği konusunda Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, yapılacak bir referandumda başkanlığa yeterli desteğin çıkmayacağını açıkladı. AKP’ye yakın şirketlerin anketlerinde de bu durumun net olarak görüldüğünü ve AKP yöneticilerinin bunu bildiğini kaydeden Bayraktar, “Şu anda anketçiler için zor bir dönem. İnsanlar düşündüklerini net bir şekilde söylemekten çekiniyor. Ben yaptığım bütün anketlerde mutlaka başkanlıkla ilgili de bir soru yöneltirim. Bu anketlerin hiçbirinde yeterli çoğunluk sağlanmadı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Erdoğan’a destekte belli bir artış var ama başkanlığa en yüksek destek yüzde 42-43 seviyelerinde. Erdoğan’a sempati olmasına rağmen başkanlık için yeterli destek yok. Seçmenin yüzde 56’sı başkanlığa kesin karşı” dedi.

AKP SEÇMENİNİN YÜZDE 30’U HAYIR DİYOR

AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 30’unun başkanlık seçimine karşı olduğunu vurgulayan Bayrakçı, “AKP’nin Ege ve Akdeniz bölgesinde, hem kıyılarda hem de iç kesimlerde ciddi bir oyu var. Ancak bu kitle AKP’ye muhafazakar olduğu için değil, AP, ANAP, DYP gibi sağ bir parti diye oy veriyor. AKP’nin iktidarda kalmasını istiyorlar. Mevcut sistemin devamından yanalar. Ama iş başkanlığa gelince tereddütleri var. AKP’nin önce kendi seçmenini ikna etmesi lazım. Ama o da kolay değil” diye konuştu.

YAZI TURA ATACAKCumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık için en uygun dönem olduğunu düşündüğünü vurgulayan Bayrakçı, Erdoğan ve AKP’nin risk alıp referanduma gidebileceğini bildirdi.Bayrakçı şu görüşleri savundu:Eğer Meclis’te 330 oy bulunup referandum olanağı ortaya çıkarsa Erdoğan ve AKP son bir hamle ile yüzde 50’yi aşabilmeyi deneyecek. Bu riski alırlar mı? Alırlar. AKP bugüne kadar 5 Genel Seçim, 4 yerel seçim kazandı. Ayrıca bir referandumdan galip çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de başarılı oldu. Şu anda bu ruh haliyle hareket ediyor. Bir anlamda yazı tura atacak.

Bayrakçı, AKP’nin referandumda yenilgiye uğraması durumunda bunun artçı sarsıntılarının gelebileceğini de ifade etti.

'ERKEN SEÇİM İÇİN DÜĞMEYE BASAR'

AKP'nin Meclis'te 330'u bulamaması durumunda erken seçime gidip gitmeyeceğine iişkin soruyu Bayrakçı şu yanıtı verdi: Erdoğan ve AKP Meclis'te sonuç alamazsa erken seçimi gündeme getirecektir. CHP ve MHP genel başkanları değişmediği sürece şansı yüksektir. MHP böyle bir seçimde baraj altında kalabilir. Ekonomik kriz nedeniyle AKP'den kaçanlardan yüzde 1-2 oy alamazsa işi zor olacaktır. HDP zaten barajın altında. MHP de baraj altında kalırsa Erdoğan seçim için düğmeye basar. AKP'nin iktidar saltanatnın asıl nedeni karşısındaki liderlerdir. 

ulusalkanal.com.tr
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması