2014 Kpss Lise Ve Önlisans İçin Soru Dağılımları

ÖSYM, lise ve önlisans için 2014 KPSS’de gelecek olan soru tarzı ve konu dağılımının değiştiğini Ocak 2014’te duyurdu

2014 Kpss Lise Ve Önlisans İçin Soru Dağılımları
11 Eylül 2017 Pazartesi 21:14

2014 KPSS Eylül sonunda yapılacak. Bu puanlar iki yıl geçerli olacak. Bu süreçte adayların öğrenim düzeyi yükselde bile girdikleri öğrenim düzeyinden tercih yapabilirler.

Lise ve önlisans için soru ağırlığı ve soru tarzı değişti

2013 yılında lisans(4 yıllık) KPSS için önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin lise ve önlisans için de geçerli olacağı hususu 16 Ocak 2014′te ilan edildi. İlan metnine bakarsak:

“2013-KPSS’de uygulanan Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin kapsamı ve yaklaşık ağırlıkları, uyumu sağlamak amacıyla, 2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavlarında da aynen uygulanacaktır.”

Toplam soru sayısı hala 120 olup, sadece soru dağılımında değişiklik yapılmıştır.

Şimdi bu alanları detaylıca ele alalım:

Genel Yetenek (60 Soru)

Genel yetenek alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel yetenek bölümü Türkçe ve matematik sorularından oluşmaktadır.

Türkçe (30 soru)

Türkçenin soru sayısı aynı kaldı. Değişiklik öncesinde bu alanda sözcük bilgisi, dil bilgisi, anlatım özellikleri, okuduğunu anlama konularından soru gelmekteydi.

Şimdi ise “Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.” İbaresi kullanılmaktadır. Yani, Türkçe sorularının ağırlığı artık MANTIK formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir.

Matematik (30 soru)

Matematik soru sayısı değişmedi. Değişiklik öncesinde sayılarla işlem yapma, matematiksel ilişkilerden yararlanma, problem çözme, temel geometri bilgileri, tablo grafik okuma konularından soru gelmekteydi.

Şimdiki konu dağılımında ise “Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.” ifadesine yer verilmiştir. Soruların ALES soru tarzına yakınlaşacağı düşünülebilir. Yani, matematik sorularının ağırlığı artık MANTIK formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir.

Genel Kültür (60 soru)

Genel kültür alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel kültür bölümü tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler sorularından oluşmaktadır.

Tarih (27 soru)

Tarih soru sayısı 30′dan 27′ye düştü. Önceden Eski Türk Devletleri ve Osmanlı Devletinden 9 soru, inkılap tarihinden 21 soru gelmekteydi.

Yeni sistemde ise Selçuklu Devleti ve Öncesi Türk Devletlerinden 3 soru, Osmanlı devletinden 9 soru, İnkılap tarihinden ise 12 soru gelecek. Ayrıca 2013 sınavı ile birlikte ilk defa Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden 3 soru gelecek.

Coğrafya (18 soru)

Coğrafya soru sayısı değişmedi. Türkiye’ni fiziki özelliklerinden gelen soru sayısı 7′ye yükseldi. Türkiye’nin ekonomik özellikleri sorusu 13′e düştü. Beşeri özellikler ise hala 5 soru gelecek.

Vatandaşlık Bilgisi (9 soru)

Vatandaşlık bilgisi soru sayısı değişmedi. Ancak devletler umumi ve özel hukuku konusu buradan kaldırıldı. Yani sorular yine hukukun temel kavramları ve medeni hukuk(3 tane), anayasa hukuku (3 tane) ve idare hukuku (3 tane) konularından gelecektir.

Güncel Konular (6 Soru)

Güncel konuların soru sayısı 3 iken 6′ya yükseldi. Bu durum adayları daha çok gazete okumaya ve haberleri takip etmeye teşvik edecek gibi gözüküyor.

Ayrıca ilerleyen yazılarımızda tecrübeli hocaların Genel kültür yetenek soruları ve analizine yönelik bilgilendirmelerimize devam edeceğiz.
2014 Kpss Lise Ve Önlisans İçin Soru Dağılımları - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../2014-kpss-lise-ve-onlisans-icin-soru-dagilimlari...

11 Eyl 2017 - ÖSYM lise ve önlisans için 2014 KPSS'de gelecek olan soru tarzı ve konu dağılımının değiştiğini Ocak 2014'te duyurdu.

Lise Düzeyi Kpss Çıkmış Sorular Ortaöğretim Kpss Geçmiş Sınav ...

https://www.personelmebhaber.net/.../lise-duzeyi-kpss-cikmis-sorular-ortaogretim-kps...

22 Eyl 2014 - KPSS 2014 Lise ve Önlisans düzeyinde sorulacak soruların konulara göre dağılımları aşağıda verilmiştir. 2013-KPSS 'de uygulanan Genel ...

2014 Kpss'de Çıkacak Sorular! - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/arsiv/2014-kpssde-cikacak-sorular-h13583.html

17 Eyl 2014 - ÖSYM, lise ve önlisans adayları için 2014 KPSS'de gelecek olan soru tarzı ve konu dağılımının değiştiğini duyurmuştu. Buna rağmen birçok ...

MEB, Müdür Yardımcılığı Sınav Konuları ve Soru Dağılımı

www.personelmebhaber.net/kpss.../meb-mudur-yardimciligi-sinav-konulari-ve-soru-dag...

13 Oca 2016 - En çok merak edilen konuların başında sınavda sorulacak sınav konuları ve soru dağılımıydı. Bakanlığın yayınlamış olduğu duyuruya göre ...

MEB: Okullarda Norm Güncellemesi Yapılacak - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../meb-okullarda-norm-guncellemesi-yapilacak-h...

16 Eyl 2017 - ... norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde, değişikliğe konu olan eğitim kurumlarının norm kadro sayıları ekim yeniden belirlenir.

YKS ile ilgili en çok sorulan 26 soru ve cevapları - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/kpss.../yks-ile-ilgili-en-cok-sorulan-26-soru-ve-ce...

19 Eki 2017 - TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören ve farklı düzeydeki bütün ... Lisans programlarına yerleştirme için TYT Puanı ile Sözel, Sayısal, Eşit ... İkinci Oturumdaki Testlerin İçeriği ve Soru Sayıları ..... Mevzuat · Sendika · Kpss..

2018 Öğretmen Ataması Ne Zaman Yapılacak? - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../2018-ogretmen-atamasi-ne-zaman-yapilacak-h4...

5 saat önce - KPSS'ye girmiş ve ellerinde sonuçlarla bekleyen öğretmen adayları ... Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyo


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.