2014 Kpss'ye Birden Çok Diploma İle Başvurulabilir Mi?..

2014 KPSS'ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi?

2014 Kpss'ye Birden Çok Diploma İle Başvurulabilir Mi?..
10 Eylül 2017 Pazar 11:06

Nasıl bir sorun vardı? 

Örneğin, hem çevre mühendisliği hem de orman mühendisi olan bir aday sisteme kendisini sadece bir diploma ile tanıtabilmekteydi. Bunun sonucunda da diğer bölümden alım olduğunda tercih yapabilmek için adaylar sistemdeki bölüm bilgisini değiştirmek zorunda kalmaktaydı. Bu değiştirme için dilekçe ücreti alınmaktaydı. Ayrıca belli tarihler arasında güncelleme imkanı verilmekte ve bu tarihler kaçırıldığında adayların tercih imkanı kalmamaktaydı.

Şimdi kılavuzda ne yazıyor?

2014 KPSS başvuru kılavuzunun 14. Lisans Eğitim Bilgisi başlıklı maddesinde "Adaylar, birden fazla lisans eğitim bilgisinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydını sağlayabileceklerdir." ifadesine yer verilmiştir.

Uygulama nasıl işleyecek?

Adaylar artık lisans düzeyinde kaç diploması varsa onları başvuru sırasında sisteme tanıtabilecektir. Tercihler sırasında ise her iki bölümden de tercih yapabilecektir. Örneğin, hem işletme hem makine mühendisi olan bir kişi merkezi yerleştirmelerde 10 tercihini işletme ve 20 tercihini ise makine mühendisi mezunu aranan kadrolara tercih yapabilecektir.

Bir bölümden hala okuyanlar ne yapacak?

Bir aday bir lisans bölümünden mezun olmakla birlikte aynı zamanda başka bir bölümden okumaya hala deva ediyor olabilir. Bu durumda başvuru yaparken mezun olduğu bölümün diploma örneği ile hala devam ettiği bölüme ilişkin üniversiteden alacağı öğrenim belgesini yanında götürecektir.

Tek bölümden başvuranlar sonradan bölüm ekleyebilir mi?

Kılavuzda bu konuda detaylı ve açık bir hüküm yok. Ancak sınav sonrası tercih uygulamalarında belirlenecek tarihlerde veya ÖSYM'nin belirteceği şekilde bunun da mümkün olacağını düşünüyoruz. Ama yine de "ÖSYM güvenimiz olmadığı için" adayların her iki bölümü de ilk başvuru yaparken tanıtmaları yararlarına olacaktır.

Önlisans için de bu imkan olacak mı?

Şu an için sadece lisans kılavuzu yayınlanmış durumdadır. Önlisans kılavuzu Haziran sonunda yayınlanacak. Bu kılavuzu görmeden şimdiden bilgi vermek sadece tahmin olacaktır.

2014 Kpss'ye Birden Çok Diploma İle Başvurulabilir Mi?..

https://www.personelmebhaber.net/.../2014-kpss-ye-birden-cok-diploma-ile-basvurula...

10 Eyl 2017 - Nasıl bir sorun vardı? Örneğin, hem çevre mühendisliği hem de orman mühendisi olan bir aday sisteme kendisini sadece bir diploma ile ...

2016 KPSS'ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi?

www.personelmebhaber.net/.../2016-kpssye-birden-cok-diploma-ile-basvurulabilir-mi-h...

2016 Lisans KPSS başvuruları 16-31 Mart tarihleri arasında yapılacak. Birden fazla lisans diploması sahibi olan adayların başvuru durumunu inceleyelim.

Önlisans Kpss'ye Çift Diploma İle Başvurulabilir Mi? - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../onlisans-kpssye-cift-diploma-ile-basvurulabilir-...

16 Tem 2014 - Önlisans mezunuyum. İkinci bir önlisans okuyorum. Ne yapmalıyım? Elinizdeki diploma ile başvurunuzu yapın. Diğer önlisans bölümünüz ...

2017 Kpss Genel Kültür Genel Yetenek Soru Ve Cevapları Arama ...

www.personelmebhaber.net/index.php?m=arama&page=49&q...auth...

2016 KPSS'ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi? ... ÖSYM 2016 YGS soru ve cevapları- tıklayın ÖSYM YGS 2016 soru ve cevapları yayınlandı ?

2017 2016 Teog Lise Taban Puanları Ve Yep Yüzdelik Dilimleri Meb ...

www.personelmebhaber.net/index.php?m=arama&page=79&q...auth...

2016 KPSS'ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi? 2016 Lisans KPSS başvuruları 16-31 Mart tarihleri arasında yapılacak. Birden fazla lisans diploması ...

2017-2018 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları E-Kılavuzu

https://www.personelmebhaber.net/.../2017-2018-ogretim-yili-destekleme-ve-yetistir...

28 Ağu 2017 - DYK'lar özel öğretim kurumları veya herhangi bir yayınevi ile iş birliği içinde açılamaz. .... 3.4.e-Kurs modülü üzerinden öğrencilerin bir önceki yıla ait AYBP, kursiyerlerin diploma notu gibi ölçülebilir ... eden istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilir. .... Hadise ve Dodan aşk yaşıyor?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.