Ek Ders Nedir, Nelerden Ek Ders Ücreti Alınır?

Ek Ders Nedir, Nelerden Ek Ders Ücreti Alınır?

Ek ders: öğretmenlerin zorunlu olarak haftalık girmesi gereken ders saatinin dışında kalan saatlere devletin ders başına ödediği ücrettir. Bu ücret öğretmenlerin ham maaşından harici olup farklı zamanlarda yatar. Ek dersi sadece derse girerek değil başka yollarla da öğretmenler hak edebilir.Hangi durumlarda ek ders kazanırsınız:

  1. Okulda zorunlu ders saatini doldurup fazladan girdiğiniz ders saatlerinden ek ders hak edersiniz.
  2. Son yapılan değişiklikle okul içinde nöbet tutarsanız ek ders ücreti kazanırsınız.
  3. Pansiyon nöbeti tutarsanız ek ders alırsınız. Bu durum özellikle yatılı bölge okullarında, yada yatılı yurdu bulunan okullarda mümkündür.
  4. Takviye kurs açarsanız oradan da harici ek ders ücreti alırsınız.
  5. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu merkezi sınavlarda görev alırsanız buradan da ek ders ücreti alırsınız. Örnek olarak  TEOG  sınavını bu ek ders türüne örnek verebiliriz.
  6. Bunların dışında Halk Eğitim Merkezi aracılığı ile okulunuzda ya da Halk Eğitimde kurs açarak ek ders ücreti kazanabilirsiniz. Tabi bunun için kurs açacağınız alanda öğreticilik belgesi yerine geçen sertifikanızın bulunması gerekir.

Bunun dışında ek ders ücretleri ile alakalı her türlü sorunuzu bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğünün mutemetliğine sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2017, 09:58YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması