Meb'den Öğrenci Tercihlerine 25+1 Modeli

Milli Eğitim Bakanlığı sık sık değişen sınav sisteminde bir değişikliğe daha gidiyor. İki alternatifli sistemde bir tercihi öğrenci diğer tercihi MEB yapacak.

Meb'den Öğrenci Tercihlerine 25+1 Modeli
11 Mayıs 2016 Çarşamba 22:15

 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavların sonuçları ile liselere giriş tercih taslağı üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB ) 25+1 modeli üzerinde yoğunlaştı. Yeni sisteme göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenci  imam hatip, teknik ve çok programlı 3 liseden birine gidecek.


MEB YOĞUN ÇALIŞIYOR

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, MEB, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına giren 1 milyon 271 bin 273 öğrenci için yeni bir tercih sistemi geliştirdi. 25+1 tercih modeli olarak adlandırılan sisteme göre adaylar, gitmek istediği 25 okul arasında tercih yapacak.

25+1 modelinde Anadolu, Fen ve özel okullardan herhangi birini tercih eden adaylar 26’ncı tercihini ise boş bırakacak. Böylece 26’ncı seçeneğe herhangi bir okul adı yazılmayacak. Bu durumda MEB, herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciyi uygun gördüğü yere yerleştiriecek.

En kötü ihtimal açık lise

Öğ­ren­ci­nin pua­nı her­han­gi bir oku­la yet­me­di­ği za­man dev­re­ye al­ter­na­tif mes­lek, imam ha­tip, ti­ca­ret, sağ­lık ve çok prog­ram­lı li­se­ler gi­re­cek.  Eğer öğ­ren­ci bu li­se­ler­den bi­ri­ni is­te­mez ve git­mez­se zo­run­lu eği­tim kap­sa­mın­da ba­kan­lık öğ­ren­ci­yi açık li­se­ye yer­leş­ti­re­cek.

YERLEŞEMEYENİ MEB GÖNDERECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, üzerinde çalıştığı yeni sistemde herhangi bir yere yerleşemeyen öğrenci için sınavsız girilebilen okullardan 3 ayrı seçenek sunacak. Bu okullar puansız alım yapan teknik, çok programlı ve imam hatip liseleri olacak. Öğrenciler bu 3 seçenekten kendisine en uygun olanını tercih ederek eğitim hayatına başlayacak.

BUGÜN GAZETESİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.