Usta öğreticilerin son durumu

 Usta öğreticilerin son durumu
12 Kasım 2017 Pazar 11:10

Milli Eğitim Bakanlığında şu an uygulanmakta olan ve öğretmen niteliği taşımayan memurlara, emeklilere veya özel sektörde çalışanlara bu görev verilmekte olduğu biliniyor. Bu kapsamda MEB bağımsız sınıflarda ders verme yetkisini sadece öğretmenlere vermek zorunda olduğu mahkeme tarafından onaylandı. Mahkeme karar metninden önemli kısımlar şu şekildedir. Tamamını aşağıdan indirebilirsiniz.Danıştay’a Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Eğitim-Sen tarafından Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 271. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "eğitim-öğretim ...hizmetlerinde" ibaresi yönünden Dairece bir değerlendirme yapılmadığı ve hüküm kurulmadığı anlaşıldığından; aynı Yönetmeliğin 271. maddesinin 3. fıkrasında yer alan "öğretmenlik sorumluluğu" ibaresi yönünden öğretmen olma niteliklerini taşımayan usta öğreticilere de bağımsız sınıf verilmek suretiyle, bu  kişilere öğretmenlik görevi yaptırılacağı, öğretmen olmayan kişilere öğretmenlik görev ve sorumluluğu verilemeyeceğinden dolayı itiraz edilmekteydi.Merkezlerde görevlendirilen uzman ve usta öğreticilerin eğitim-öğretim hizmetlerindeki öğretmenlerin görev, yetki ve sorumlulukları içinde müdür tarafından düzenlenecek esaslara uygun olarak görev yapacağı, ancak uzman ve usta öğreticilerin görevlerini aksatmamak şartı ile başka kurumlarda veya serbest olarak da çalışabileceği düzenlenmiştir.Dava konusu düzenlemelerle,öğretmen olma niteliklerini taşımayan usta öğreticilere de bağımsız sınıf verilmek suretiyle, bu kişilere öğretmenlik görevi yaptırılacağı anlaşılmakta olup, öğretmen olmayan kişilere öğretmenlik görev ve sorumluluğu verilemeyeceği gibi, öğretmen olarak görevlendirilme koşullarını taşımayan kişilerin bağımsız sınıflarda öğretmenlik görevi yapmasının da yasal olarak mümkün olmadığı, usta öğreticilerin, öğretmen görev ve sorumluluğu içinde bağımsız sınıf verilerek değil, ancak bir öğretmen yanında ve onun gözetiminde sınıflarda görevlendirilebilecekleri sonucuna varılmıştır denildi. 

Ücretli usta öğreticilere kadro - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/guncel/ucretli-usta-ogreticilere-kadro-h6332.html

5 Kas 2017 - ... görevle çalışan Usta Öğreticilere kadro verilmesini sağlayacaklarına ... ve uyarıda bulunularak bu tür durumlar için dikkatli olunması istendi.

MEB'den usta öğreticilerin görevlendirilmesi yazısı - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../meb-den-usta-ogreticilerin-gorevlendirilmesi-ya...

2 Haz 2017 - MEB'den usta öğreticilerin görevlendirilmesi yazısı ... Şimdiden sayın öğretmenlerimizi ve sevgili öğrencileri tatlı bir heyecan almış durumda.

Bakanlık haberleri - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/bakanlik

MEB'deb Son Dakika Flaş Açıklamalar! .... MEB Öğretmenlerin Özür Grubu Atamaları Takvimi Eş Durumu Sağlık ... ücretli usta öğreticilerle ilgili son karar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.