Öğretmenler açılış programlarına katılmak zorunda mıdır?

Öğretmenler açılış programlarına katılmak zorunda mıdır?
19 Ekim 2017 Perşembe 23:38

657'DE YER ALAN HÜKÜMLER

1- HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Çalışma saatleri" başlıklı 99. maddesi aşağıdaki şekildedir "Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir. Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir."

2- GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATLERİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Günlük çalışma saatlerinin tespiti" başlıklı 100. maddesi aşağıdaki şekildedir "Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tesbit olunur. Ancak engelliler için; engel durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada mülki amirlerce farklı belirlenebilir. Memurların yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarınca tespit edilen çalışma saat ve süreleri ile görev yerlerine bağlı olmaksızın çalışabilmeleri mümkündür. Bu hususa ilişkin usül ve esaslar, Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir.

" GÜNÜN 24 SAATİNDE DEVAMLILIK GÖSTEREN HİZMETLER

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışma saat ve usulünün tespiti" başlıklı 101. maddesi aşağıdaki şekildedir. "Günün yirmidört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarının çalışma saat ve şekilleri kurumlarınca düzenlenir. Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi halinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her halde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez."

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Fazla Çalışma Ücreti" başlıklı 178. maddesi aşağıdaki şekildedir. "A) 99 ve 100 üncü maddeler hükümleri uyarınca tespit olunan günlük çalışma saatleri dışında; a) Salgın hastalık ve tabii afetler gibi olağanüstü hallerin olması (Bu hallerin devamı süresince), b) Fabrika, atelye, şantiye, işletme gibi yerlerde İş Kanununa tabi olarak işçi çalıştıran kurumlarca hizmetin gereği olarak işçi ile birlikte çalışma saatleri ve günü dışında çalışmanın zorunlu bulunması, hallerine münhasır olmak üzere, yapılan fazla çalışmalar ücretle karşılanır. Yukarıda sayılan hallerde yaptırılacak fazla çalışmanın süresi ve saat başına ödenecek ücret Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir B) Kurumlar gerektiği takdirde personelini günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti vermeksizin çalıştırabilirler. Bu durumda personele yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilir. Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilir. Fazla çalışmanın uygulama esas ve usulleri Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenir. Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarına ödenecek fazla çalışma ücretleri ve diğer hususlar Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak bir talimatla tespit edilir.

FAZLA ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

13.03.1975 tarihli ve 15176 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Fazla Çalışmanın Uygulama Esaslarını Gösterir Yönetmeliğin 6., 7, ve 8. Maddeleri aşağıdaki şekildedir. "Madde 6. "Amir, memura fazla çalışma yapacağını bir hafta önce yazılı olarak bildirir. Ancak acele ve özel durumlarda bildirme aynı günde de yapılabilir. Madde 7 - Kurum amirleri gerekli gördükleri hallerde Devlet Memurları Kanununun 99 ve 178 inci maddelerine göre fazla çalışma yaptırabilirler. Kurum amirleri fazla çalışma yaptıracakları memurlar için düzenliyecekleri "Fazla Çalışma Cetveli" ne memurun günde yaptığı fazla çalışma süresini kaydederler. Bu cetvel memur ve amir tarafından imzalanarak özel dosyasında saklanır. Madde 8 - Devlet Memurları Kanununun 99. ve 100. maddeleri hükümleri uyarınca tespit olunan günlük çalışma saatleri dışında ve aşağıdaki şartların gerçekleşmesi hallerinde fazla çalışma ücretle karşılanır: a) Görevin kanun ile belirli bir süre içinde bitirilmesinin zorunlu bulunması, b) İnsan, hayvan ve bitkilerle ilgili hastalıklar, arızalar ile tabii afetler gibi olağanüstü hallerin oluşu (Bu hallerin devam süresince) c) İş Kanununa tabi olarak işçi çalıştıran kurumlarca hizmetin gereği olarak işçi ile birlikte çalışma saatleri ve günü dışında çalışmanın zorunlu bulunması, d) Görevin gereği olarak çalışma saatlerini aşması zorunlu işlerde çalışılması. Ancak, 1, 2 ve 3. derece yönetici kadrolarında bulunanlara fazla çalışma ücreti ödenmez."

DEĞERLENDİRME

1- 657 sayılı Kanunda, devlet memurlarının çalışma süresinin haftalık 40 saat olduğu, günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetler için yönetmelik çıkarılacağı belirtilmiştir. Buna ilave olarak, 178. maddesinde, "gerektiği takdirde" memurlara fazla çalışma yaptırılabileceği belirtilmiştir. Bu fazla çalışmanın nasıl olacağı ise yönetmelikte düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 6. maddesine göre, fazla çalışma yapılacağının bir hafta önce YAZILI olarak bildirilmesi gerekmektedir. Acil durumlarda, aynı günde de bildirim olabilir.

2- Kamu kurumları genel olarak bir kurala bağlı olmaksızın görev vermekte olup bu doğru bir uygulama değildir. Amirlerin görevleri yazılı olarak vermesi gerekmektedir. Bu çerçevede il valiliğinin yeni açılacak bir okula o ilçedeki memurların katılmasını zorunlu tutması şeklindeki bir görev olabilir ama bu görev yazılı olarak verilmeli ve fazla çalışma yaptırıldığı "fazla çalışma cetveline" kaydedilmelidir. Fazla çalışma cetveline kaydedilmeli ki, memura her saat 8 saat için bir gün hesabıyla izin verilebilsin. 

Öğretmenler dikkat, çok önemli! - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../ogretmenler-dikkat-cok-onemli-h33763.html

22 Eyl 2016 - Yeni duruma göre norm fazlası olmaması gereken öğretmenler, gerekli değişikliği sisteme girmesini okul müdürlüğünden istemelidir.

Öğretmenler Dikkat! Bu Tuzağa Düşmeyin! - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../ogretmenler-dikkat-bu-tuzaga-dusmeyin-h3649...

9 Kas 2016 - Milyonlarca öğretmen ve veli tarafından kullanılan e-okul sisteminin sahtesi ... Gerçeğinden ayırt etmek gerçekten çok zor” ifadelerini kullandı.

Öğretmenler Aynı Zamanda Başka İş de Yapabilir Mi ? - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../ogretmenler-ayni-zamanda-baska-is-de-yapabili...

4 Kas 2016 - Öğretmen kadrolarında görev yapan Devlet memurlarından bazılarının aynı zamanda serbest avukatlık yapması da mümkün olabiliyor.

Atanan öğretmenler 5 Eylül'de başlayacak - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../atanan-ogretmenler-5-eylulde-baslayacak-h429...

19 Tem 2017 - Atanan 20 bin öğretmen 5 Eylül'de başlayacak. ... atama kurası için butona basması ile 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleşti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.