Şahsa bağlı eğitim uzmanları sorunu

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısının görüşmeleri devam ediyor.

Şahsa bağlı eğitim uzmanları sorunu
05 Kasım 2017 Pazar 16:16

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik yapan kanun tasarısının görüşmeleri devam ediyor. 27.06.2016 tarihli toplantı tutanağına bakıldığında yaklaşık 2 yıldır maddi manevi büyük sıkıntılar çeken şahsa bağlı eğitim uzmanları için olumlu görüşmeler yapıldığı görülmektedir. Komisyon üyelerinden Eskişehir Milletvekili Sayın Gaye USLUER konuyu son derece güzel şekilde özetledi: 6528 sayılı Kanun’un 25’inci maddesiyle Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında genel müdür, daire başkanı ve şube müdürleri ile taşra teşkilatında il millî eğitim müdürü, ilçe millî eğitim müdürü ve il millî eğitim müdür yardımcısı kadrosunda bulunanlar da şahsa bağlı kadrolara atanmışlar. Bunlardan genel müdür, daire başkanı, il millî eğitim müdürü olanların öz lük hakları tamamen korunmuş olup ilçe millî eğitim müdürü ve il millî eğitim müdür yardımcısı ve Bakanlık şube müdürü kadrosunda bulunanlar şahsa bağlı eğitim uzmanı olarak atanmışlardır. Sanırım bilginiz var. Bu düzenleme, söz konusu görevliler için çok ciddi hak kaybına neden olmuş, kazanılmış hakların korunması ilkesinden hareketle söz konusu kanun hükmü Anayasa’ya aykırı bulunduğundan Anayasa Mahkemesinin 13 Temmuz 2015 tarih ve sayılı kararıyla iptal edilmiştir. İptal kararı üzerine, Millî Eğitim Bakanlığımız mağdurlardan şube müdürlerini eski kadrolarına iade ettiğinden bunların mağduriyetleri giderilmiştir. Ancak, Anayasa Mahkemesinin iptal kararı üzerine yeni bir düzenleme yapılması gerekirken ilçe millî eğitim müdürü ve il millî eğitim müdür yardımcısı olup şahsa bağlı eğitim uzmanı olarak atanmış sayılanlarla ilgili herhangi bir işlem tahsis edilmemiştir. Bu görevliler de idare mahkemelerinde davalar açarak yürütmenin durdurulması ve iptal kararları alarak eski görevlerine atanmaktadırlar. Bu cümleden olarak, yargılama ve vekâlet ücreti, gereksiz mesai gibi şekillerde ciddi kaynak israfı ve kamu zararına da neden olunmaktadır.

Tüm bunlardan sonra, benzer düzenlemeyi de yaptıktan sonra, ben de buna güvenerek diyorum ki biz burada bir ekleme yaparak ilçe millî eğitim müdürü ve il millî eğitim müdür yardımcısıyken şahsa bağlı eğitim uzmanı kadrosuna atananlar için de aynı tarihten geçerli olmak üzere “İlçe millî eğitim müdürü olanlar şahsa bağlı ilçe millî eğitim müdürü, il millî eğitim müdür yardımcısı olanlar şahsa bağlı il millî eğitim müdür yardımcısı kadrolarına hiçbir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılırlar.” şeklinde bir ibare ekleyebilir miyiz?

Bunun üzerine Bursa Milletvekili Sayın Ceyhun İRGİL araya girerek Sayın Bakan’a hitaben: “Siz de rahat edersiniz.” dedi. Bu bilgilendirmelerin ardından Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz komisyona hitaben şunları ifade etti: “Muhterem Başkanım, biz hocamızın, Gaye Hanım’ın bu teklifini alalım, çalışalım. En tehlikeli şey hemen böyle cevap vermek, oldu mu? Yargı kararlarını dikkate alaraktan bakalım; artısı nedir, eksisi nedir ama size mutlaka bir bilgi vereceğiz, tamam mı? Teşekkür ederim.” Bu görüşmeler üzerine il milli eğitim müdür yardımcısı ve ilçe milli eğitim müdürüyken şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin özlük ve mali haklarının iade edilmesinin önü açılmıştır. Özellikle Sayın Yılmaz’ın göreve başladığı günden bu yana her platformda yargı kararlarına uyacaklarını ifade etmeleri ve Sayın Bakan’ın aynı zamanda hukukçu olması eğitim uzmanlarının en büyük şansıdır. Ortada çok açık AYM kararı varken mahkemelerin meşgul edilmemesi açısından bu sorun hemen çözülmelidir. Eğitim uzmanlarının sorunlarının çözümü için geçmişten bu güne emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

EĞİTİM UZMANLARI SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../egitim-uzmanlari-sorunu-cozulmelidir-h27738....

13 Nis 2016 - Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanları ile ilgili hukuki belirsizlik sürüyor. Anayasa Mahkemesinin eğitim uzmanları lehinde verdiği karardan sonra ...

Eğitim Uzmanlarına Müjde Yakın! - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/ozel.../egitim-uzmanlarina-mujde-yakin-h24713.ht...

14 Oca 2016 - Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlarının özlük ve mali haklarıyla ilgili mücadelesi sürüyor.

MÜFETTİŞLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER! - Personel Meb

https://www.personelmebhaber.net/.../mufettisler-icin-cok-onemli-gelismeler-h30010....

9 Haz 2016 - Maarif müfettişlerinin “En azından adımız eğitim uzmanı yerine şahsa bağlı il eğitim denetmeni olsun.” talebi komisyonda kabul görmedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.